Gönderen Konu: Total War: Shogun 2  (Okunma sayısı 1062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Total War: Shogun 2
« : 22 Nisan 2012, 18:57:02 »
Total War: Shogun 2 ile birlikte 11 yılın ardından Japonya topraklarına hükmetmek için geri dönüyoruz. Oyun tarihinin en popüler strateji serilerinden biri olan Total War, son oyunu ile Creative Assembly’nin geçen bunca zamanın ardından ne kadar yol aldığını gözler önüne seriyor.

     Shogun 2, Japon tarihinin oldukça kısa bir dönemini konu alıyor. 1545 ile yaklaşık 1600 yılları arasında Japonya’nın feodal döneminin bir parçası olarak tarihe adınızı yazdırabilmek için mücadele veriyorsunuz. Klanlara ve onların topraklarına ayrılmış her bölge, klan lideri olan Daimyo’lar tarafından yönetiliyor. Siz de diğer Daimyo’lar gibi İmparator’a kendinizi ispatlamak ve Japonya’nın askeri gücünü elinde tutan Shogun olabilmek için onurunuzla şavaşıyorsunuz.

     Elbette Shogun olmak kolay değil. Japonya’da toplam 65 bölge bulunuyor. Shogun olabilmek için bu bölgelerden belirli miktarını (Oyunun uzunluk seçimine göre) elinizde tutmanız ve Shogunate’i (Görevdeki Shogun) yenerek eski Japonya’nın kültür başkenti olan Kyoto’yu ele geçirmeniz gerekiyor.Oyuna girdiğinizde arka planında Kyoto Kalesi olan ana menü sizi karşılıyor. Kullanışlı bir şekilde tasarlanmış olan bu menü Single Player ve Multiplayer olmak üzere basitçe iki alana ayrılmış. Tek kişilik bölümün ilk seçeneği olan Tutorials (Eğitim) ile başlayalım.

     Eğer Total War serisine yabancıysanız ya da aradan zaman geçmesi nedeniyle kontrollerini ve oynanışını unuttuysanız eğitim bölümünü kesinlikle oynamalısınız. Burada ufak bir senaryo eşliğinde oyunun tüm kilit noktaları anlatılıyor. Haritadaki statejik oynanıştan, deniz ve kara olmak üzere savaş alanlarındaki ipuçlarına kadar yeterli seviyede pek çok ayrıntı gösteriliyor. Eğer isterseniz bu bölüme hiç uğramadan, ayarlardan yardım seçeneğini açarak ana senaryoyu ipuçları eşliğinde öğrenerek oynayabilirsiniz.

     Tek kişilik bölümün yan içeriklerinden biri de Historical Battles oluyor. Burada Japonya haritası üzerinden tarihi savaşları seçerek hemen savaş alanına geçebiliyorsunuz. Kendi ufak senaryoları olan bu savaşları kazandıkça yenileri açılıyor.

Custom Battle bölümünde, yine hemen ordunuzun başına geçerek meydan muharebesine başlayabileceğiniz kişisel savaşlarınıza katılıyorsunuz. Belirli bir senaryosu olmadan katılımcı sayısına (En fazla 4’e 4 oluyor), ordulara, savaş yerine, hava şartlarına ve zorluğuna karar veriyorsunuz. Total War serilerinde en çok savaşmayı seven oyuncuların popüler bölümlerinden biri diyebiliriz.

     Single Player’da en çok zamanınızı harcayacak yer senaryo bölümü olacaktır. Burada seçebilceğiniz 10 farklı klan bulunuyor. Her klanın farklı başlama bölgesi, özellikleri ve hikayesi var. Mesela Takeda klanının süvariler ile arası çok iyi. Süvarilerinin moralleri daha yüksek, üretmesi daha ucuz, masrafları daha düşük ve Superior Cavalry üretebiliyorlar. Sizin stratejinize uyan klanı seçerek Japonya'yı fethetmeye başlayabilirsiniz.Burada bulunan klanların haricinde oyunu oynarken pek çok yeni klan üreyebiliyor ve pek çoğu da yok olabiliyor. Mesela ayaklanma çıkan bir şehrinizi kontrol edemezseniz, isyancılar o şehri ele geçirip diğer şehirlere yayılmaya çalışıyorlar.

     Klanların savaş birimleri genellikle birbirlerinin aynısı. Hem oyunun sadece Japonya’da geçmesinden, hem de kısa bir dönemin işlenmesinden dolayı üniteler arasında fazla çeşitlilik bulunmuyor. Asker yelpazesini daha çok ana birliklerin çeşitleri oluşturuyor (Bow Ashigaru, Chosokabe Bow Ashigaru, Bow Ashigaru Garrison gibi).

     Oyundaki tüm birimlerin, yapıların, klanların, bölgelerin ve sanatların hepsine (Kısacası her şey) Total War Encyclopaedia üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Shogun 2’nin ansiklopedisi olan bu bilgi kaynağında oyunda bulunan her özellik ve içerik açıklamaları ile gösteriliyor. Böylesine ayrıntılı bir oyun için, oldukça doyurucu bir kaynak diyebiliriz.

Oyun inceleme: bolumsonucanavari.com
midena pro tou telous makarize