Gönderen Konu: Autocad'de Annotative ölçülendirme nasıl yapılır  (Okunma sayısı 8838 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Autocadin yeni özelliklerinden annotative niteliğinden bahsedeceğim.

Annotative özelliği ile çizimlere eklediğimiz ölçü, metin, blok, tarama ve tabloları aynı anda birden fazla ölçeğe göre boyutlandırabilir, konumlandırabiliriz.

Konuyu ölçülendirme işlerinden yola çıkarak anlatacağım

Eskiden autocad kullanıcıları detay çizimlerini ya ayrı bir dosyada hazırlardı yada ana çizimin bir kenara bir kopyasını çeker orada ayrıca ölçülendirir notlar ekler detaylandırırdı.

annotative niteliğiyle aynı çizimde hem genel ölçülendirmeyi hem de detay ölçülendirmeyi yanyana - hatta üstüste yapabilirsiniz tek bir tuşla istediğiniz ölçünün görünmesini, gizlenmesini veya aynı ölçünün istediğiniz boyutlarda görünmesini sağlayabilirsiniz.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Ynt: Autocad'de Annotative ölçülendirme nasıl yapılır
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2012, 19:48:16 »
Elimizde ölçülendirme aşamasına gelmiş bir çizim var diyelim

Birkaç küçük not:
konuyu anlatırken Bali Paşa Camii'nin webde bulduğum bir cephe görünüşünü kullanacağım
Örneğim için kullandığım autocad versiyonu 2012'dir ve ribbon menü düzeninde anlatacağım

1) HOME sekmesi üzerinde bulunan ANNOTATIVE panelinin drop down kısmına tıklayın (yanında aşağı ok bulunan annotative yazısı)

2) DIMENSION STYLE simgesine tıklayıp DIMENSION STYLE MANAGER penceresini açın

4) Eğer yeni bir autocad sayfasında bu çalışmayı yapıyorsanız aşağıda resimdeki gibi sadece STANDART ölçü tipini görüyor olacaksınızdır, biz çok detayına girmeden kendimize özel bir ölçü tipi tanımlayacağız.

5) NEW butonuna tıklayın, açılan CREATE NEW DIMENSION STYLE penceresi içinde bulunan ANNOTATIVE kutucuğunu resimdeki gibi seçili hale getirin. NEW STYLE NAME kutusuna tıklayıp ölçü tipine istediğiniz bir isim atayın ben DETAY ÖLÇÜLERİ ismini verdim, herşey tamamsa CONTINUE butonuna tıklayıp pencereyi onaylayalım

6) Açılan pencereyi OK butonuna tıklayıp onaylıyoruz, bu pencere ölçü tipimiz üzerinde daha fazla özellştirme yapabimemizi sağlıyor.

Tekrar DIMENSION STYLE penceresine döndük sağ tarafta oluşturup isim verdiğimiz ölçü tipimiz var dikkat ettiyseniz hemen başında da şöyle bir işaret var, bu ölçümüzün annotative niteliğine sahip olduğunu belirtir CLOSE butonuna basıp pencereyi onaylayın

7) LINEER ölçüm simgesine tıklayın ve çizimi detay ölçeğinde yakınlaşıp bir noktasından ölçü verin, verdiğiniz ölçü olması gerekenden büyük çıkabilir sorun etmeyin, klasik yöntemde bu tür durumlarda ölçü ayarlarından SCALE seçeneği kullanılırdı fakat annotate niteliğinde buna gerek yok.

Ben cami sütunlarından birinin kaidesine yaklaşıp ölçü verdim, ve şuan boyut olarak istediğim gibi değil ve baya bi küçülmesi gerekiyor, şimdi bunu nasıl yapacağız onu görelim.

8 ) ölçüye sağ tıklıyorum ve açılan menüden farenin okunu ANNOTATIVE OBJECT SCALE yazısının üstüne getiriyorum açılan yan listeden ADD/DELETE SCALES... yazısına tıklıyorum

9) ANNOTATION OBJECT SCALE penceresi açıldı,  Object Scale List kutusunda 1:1 yazıyor bu ölçümüze yalnızca 1:1 ölçeğininin tanımlı olduğunu gösterir, 1:1 ölçeğinde ölçü ebatları bana gereğinden fazla büyüktü bu nedenle daha küçük bir ölçekle değişmem gerekiyor.

10)  ADD.. butonuna tıklıyorum Add Scales to Object penceresi açılıyor, vereceğim ölçü için en yakın ölçek 4:1 gibi siz deneme yanılmayla kendinize daha uygun bir ölçekte karar kılabilirsiniz bu penceredeki listeden 4:1'i seçip OK butonuna tıklıyorum

11) Tekrar ANNOTATION OBJECT SCALE penceresine döndük ve Object Scale Listesinde eklemiş olduğumuz ölçek birimi bulunuyor, şimdi listeden 1:1 ölçeğini seçelim DELETE butonuna tıklayıp silelim (birden fazla ölçeğin listede bulunması Annotation niteliğinin temel taşıdır diyebiliriz yani aynı ölçüyü birden fazla ölçekte çeşitli boylarda ve konumlarda ayarlayabilirsiniz şimdilik bana 4:1 ölçeği yeterli)

12) Şimdi OK butonuna tıklayıp pencereyi onaylıyalım

13) aşağıda resimdede görüldüğü gibi ölçü istediğim boyuta gelmiş oldu şimdi birkaç ölçü daha verelim

14) vereceğim diğer ölçülerin de 4:1 ölçeğinde olmasını istiyorum bunun için küçük bir işlem daha yapmamız gerekiyor autocad program penceresinin hemen altında bulunan 1:1 düğmesine tıklıyorum açılan listeden 4:1 ölçeğini seçiyorum bunu yaptığınızda çiziminizdeki tüm annotation niteliğine sahip ölçü, metin, block, hatch...'lar seçmiş olduğunuz ölçek görünümüne geçerler, aynı zamanda yeni ekleyeceğiniz annotation niteliklili işlemlerde bu ölçekte eklenir.

15) Ölçü vermeye devam ediyorum, pencerenin alt sağında annotation ölçeğinin 4:1 olduğuna dikkat edin

16) Eveet sıra geldi daha büyük ölçüler vermeye, Pencerenin altındaki annotation ölçek listesinden 1:1'i seçiyorum (benim için en uygun ölçü boyutunu veren ölçek 1:1, siz deneme yanılma yoluyla vereceğiniz ölçüye uygun bir ölçeği bu listeden seçebilirsiniz)

17) Artık herhangi bir ayar yapmama gerek yok, seçtiğim her farklı ölçekte ölçü boyutum otomatik olarak büyüyecek veya küçülecek, bina cephesine birkaç ölçü veriyorum, detay için verdiğim ölçülerin hala aşağıda durduğuna ve pencerenin sağ alt kısmındaki annotation ölçeğinin 1:1'i gösterdiğine dikkat edin.

17: Cephe ölçülerinin gösterir bir çıktı alacak olsam haliyle kolon kaidesindeki detay ölçülerin görünmesini istemem zaten okunmuyorlar bile, kullanmıyorsak söndürelim malum devir tasarruf devri, pencerenin sağ alt kısmında Annotation ölçeğinin sağında bulunan ampullü annotation simgesine tıklıyorum

Dikkat ettiyseniz detay ölçülerimiz kayboldu, daha önce Object Scale List kutusundan 1:1 ölçeğini silmiş olduğumuzu hatırlayın, bu simgeye tıkladığınızda bütün annotation niteliğine sahip ölçü block metin vb... sadece kendisine atanmış olan ölçeklerde görünür olurlar.

18) Lambayı tekrar açıyorum...

Umarım faydalı olmuştur, anlatımda gördüğünüz eksik veya problemleri lütfen bildirin.
Autodesk'in resmi sitesinden buraya tıklayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz

Selamlar
midena pro tou telous makarize