Gönderen Konu: En pahalı ‘Çığlık’  (Okunma sayısı 1082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
En pahalı ‘Çığlık’
« : 04 Mayıs 2012, 08:42:45 »


Dünyanın en ünlü tablolarından olan ‘Çığlık’ tüm zamanların en büyük rekorunu kırdı

NEW YORK’ta açık artırmaya çıkarılan Norveçli ressam Edvard Munch’un Çığlık isimli tablosu dün 119 milyon 922 bin dolara (yaklaşık 212 milyon TL) alıcı buldu. 1895’te tamamlanan ve kırmızı bir gökyüzü altında kafasını tutarak çığlık atan bir figürü resmeden tablo böylelikle dünyanın en pahalı sanat eseri oldu. Çığlık filminden, The Simpsons televizyon dizisine ve pop-art ekolünün temsilcisi Andy Warhol’a kadar popüler kültüre ait birçok yapım ve esere ilham kaynağı olan tablo, insanoğlunun kaygısını anlatmasıyla biliniyor. 2010 yılında Christie’s müzayede evi tarafından satılan Pablo Picasso’ya ait “Yeşil, yapraklar ve büst” isimli tablo 106 milyon dolara satılmış ve dünyanın en pahalı eseri olmuştu.

12 dakikada satıldı
Sotheby’s müzayede evi tarafından 40 milyon dolar fiyatla açık artırmaya çıkarılan eser, 12 dakikalık zorlu bir rekabet sonrasında sahibini buldu. Tabloyu kimin satın aldığına dair bir açıklama yapılmadı. Dışavurumcu ressam Munch’un Çığlık serisi kapsamında çizdiği tablonun üç benzeri daha bulunuyor. Dün satılan tablo, Çığlık’ın özel koleksiyonda bulunan tek parçası. Tablonun çerçevesinin, Munch tarafından elle boyandığı ve çerçevede sanatçının şiirinin yer aldığı belirtildi. Tabloyu satan Petter Olsen “Bu eserle hayatım boyunca yaşadım ve bu tablonun gücü ve enerjisi zamanla daha da arttı. İnsanların bunu öğrenmesini istedim” dedi. Elde edilen gelirle yeni bir müze, sanat merkezi ve bir otel yapılacağı açıklandı. 80 milyon dolar değerinde eserin satıldığı aynı müzayedede Pablo Picasso’ya ait “Sandalyede oturan kadın” tablosu 26 milyon dolara alıcı buldu.

En nadide tablo
Ekspreyonizmin en güçlü eserlerinden biri olarak kabul edilen ‘Çığlık’ veya orjinal ismiyle Skrik, 1893 tarihli bir tablodur. Sanat tarihinde orijinal adı Boğuntu’dur. Birçok eleştirmene göre Munch’un en önemli çalışmasıdır. Resim orijinali 84 cm x 66 cm boyutlarındadır. Resimde ön planda ıstırap çeker gibi görünen bir figür, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord’un görünümü yer alır; Oslofjord göğü kan kırmızısı rengindedir. Resim özellikle modern kültür ve sanatta büyük bir etkiye sahiptir.

Tuvale çizilen çığlığın sahibi
Edvard Munch (12 Aralık 1863 - 23 Ocak 1944) özellikle Çığlık isimli tablosuyla tanınmış Norveçli ekspresyonist ressamdır. Ruhsal ve duygusal konuları işlediği resimleriyle tanındı. Alman dışavurumculuk akımının gelimesine önemli katkıları oldu. Hayatın Frizleri adlı serinin bir parçası olan Çığlık (1893 ilk adı ile Umutsuzluk), tablosunda Munch hayat, aşk, korku, ölüm ve melankoli gibi öğeleri işledi. Diğer pek çok eserinde olduğu gibi bunun da birçok versiyonunu yaptı.

haber.gazetevatan.com
midena pro tou telous makarize