Gönderen Konu: Poseidon (Ποσειδῶν), Neptün (Neptunus)  (Okunma sayısı 2169 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Poseidon (Ποσειδῶν), Neptün (Neptunus)
« : 27 Kasım 2008, 22:54:43 »
Poseidon (Ποσειδῶν), Yunan Mitolojisi'nde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronos ile Rheia'nın oğlu. Zeus ile Hades'in kardeşi. Roma mitolojisi`nde Neptün olarak bilinir. En önemli silahı üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Posedon hırs ve gücü temsil eder. Posedon'un hırsı Atlantis'in yok olmasına sebep olmuştur. Bunun nedeni ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur.

Poseidon Dor'ların göçlerinden önce Peloponnesos ile Boiotia'da saygı görürdü. Üç dişli yabası ile denizleri allak bullak eder, karaları sarsar, depremler yollardı. Bunun için Poseidon'a Enosikhthon ile Gaeiokhos (yerin altında yürüyen) de denir. Ayrıca atların da tanrısıydı; En eski efsanelerde sık sık at şeklinde tasvir edilir. Pegasus, Poseidon ile zorla sahip olduğu Medusa'nın çocuğudur. Poseidon Şerefine tertiplenen araba yarışları içinde, Korinthos'ta yapılan İsthmia yarışarı en meşhurlarıdır. Atina'da ki Erekhteion'da, Posedon'la Athena arasında ki yarışın izleri görülür; Posedon, üç dişli asasını vurunca kaya da koca bir yarık açılmıştır.Zevsin kızı olan Athenaya Atinada yenilmiştir.

Yüceliğine uygun bir şekilde, Zeus'un kardeşi olan Poseidon, Amphitrite ile evlenmiştir. Amphitrite deniz dibi tanrıçasıdır. Poseidon'un oğullarından biri Amykos'tur. Bebryklerin kralıdır. Ülkesinin kıyılarına gelen yabancıları yumruk dövüşlerine zorlar,yenilenleri öldürür. Argonautlar, Bebryk'ler iline geldiklerinde Amykos Pplydeukes'e yenilir ve artık tehlikesiz bir hale gelir. Posedon'un bir diğer oğlu Kyknos'tur. Akhilleus tarafından Troya önlerinde öldürülmüş ve babası tarafından kuğuya dönüştürülmüştür.midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Poseidon (Ποσειδῶν), Neptün (Neptunus)
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2015, 21:14:33 »
  Poseidon (Ποσειδῶν), Neptün, Neptunus, Enosikhthon, Gaeiokhos
  Yerleri sarsan, Kara saçlı Tanrı, Depremler tanrısı, Atlar tanrısı, Bol su kaynaklarının tanrısı
  Yunan mitolojisi'nde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronos ile Rheia'nın oğlu. Zeus ve Hades'in kardeşi. Roma mitolojisi`nde Neptün (Neptunus) olarak bilinir.

  Poseidon Ey Yerleri Sarsan veya Kara saçlı Tanrı olarak da çağrılır. En önemli silahı Trident denen üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Poseidon hırs ve gücü temsil eder. Poseidon'un hırsı Atlantis'in yok olmasına sebep olmuştur. Bunun nedeni ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur. Karanlığın ve İşkencenin tanrısı olan Gorgos'la ölümüne savaş içindedir.  Gorgos, Zeus'u kıskanmaktadır, Bu yüzden Olimpos'ta kargaşa ve kaos yarattığından güçleri bir taşa hapsedilerek ve bir şart koyularak serbest bırakılmıştır. Bu şart ise ne zaman birini öldürmek üzere olsa ona bir dilek hakkı vermektir. Fakat o bu dilekleri çok iyi inceleyerek onu dileyenin aleyhine bir şekilde gerçekleştirmektedir.

  Poseidon Dorlar'ın göçlerinden önce Peloponnesos ile Boiotia'da saygı görürdü. Üç dişli yabası ile denizleri allak bullak eder, karaları sarsar, depremler yollardı. Bunun için Poseidon'a Enosikhthon ile Gaeiokhos (yerin altında yürüyen) de denir. Üçlü yabasını vurunca topraktan ve kayalardan su fışkırttığı için, bol su kaynaklarının tanrısı olarak da adlandırılır. Denizin dibindeki görkemli sarayından çıktığında, denizatlarının çektiği altın arabasına binerek denizleri dolaşır, fırtınalar yaratırdı. Denizciler güvenli bir yolculuk için ona yakarırdı. Ayrıca atların da tanrısıydı; En eski efsanelerde sık sık at şeklinde tasvir edilir. Poseidon Şerefine tertiplenen araba yarışları içinde, Korinthos'ta yapılan İsthmia yarışları en meşhurlarıdır. Atina'da ki Erekhteion'da, Poseidon'la Athena arasında ki yarışın izleri görülür; Poseidon, üç dişli asasını vurunca kaya da koca bir yarık açılmıştır ve bu yarıktan insanların işine yaramayacak olan tuzlu deniz suyu çıkmıştır. Zeus'un kızı olan Athena'ya Atina'daki yarışmada yenilmiştir. Gigantlar arasındaki karşıtı Polibot'tur.

  Kronos ile Rhea'nın ikinci oğlu ve Zeus'un kardeşi olan Poseidon, Amphitrite ile evlenmiştir. Amphitrite deniz dibi tanrıçasıdır. Ve Poseidon ile evliliğinden Amykos, Kyknos, Bentheskyme, Kymopoleia ve Triton adında çocukları vardır. Amykos, Bebryklerin kralıdır. Ülkesinin kıyılarına gelen yabancıları yumruk dövüşlerine zorlar, yenilenleri öldürür. Argonautlar, Bebryk'ler iline geldiklerinde Amykos Polydeukes'e yenilir ve artık tehlikesiz bir hale gelir.

  Kyknos, Akhilleus tarafından Troya önlerinde öldürülmüş ve babası tarafından kuğuya dönüştürülmüştür.
  Triton ise belden yukarısı insan belden aşağısı balık şeklinde ayakları at ayağına benzeyen bir deniz tanrısıdır.
  Kymopoleia'da Fırtına Tanrıçasıdır. Yıkıcı bir güce sahip olduğu için babası ve Olimpos Tanrıları tarafından sevilmez bu yüzden onlardan çok uzakta yaşar. Babası onu yüzkollu Briareus'la evlendirmiştir.

  Pegasus ile Chrysaor ise vaktiyle Poseidon'un Athena Tapınağı'nda zorla sahip olduğu Medusa'nın kesilen kafasından ya da toprağa sıçrayan kanlarından ortaya çıkan çocuklarıdır. Ayrıca Poseidon tanrıça Demeter ile beraber olabilmek için onu takip etmiş, Demeter ise kaçabilmek için bir ata dönüşüp bir at sürüsünün arasına karışmıştır fakat Poseidon bunu fark eder ve kendiside ata dönüşür ve Demeter ile çiftleşir. Bu birleşmeden Arion adında Pegasus'tan bile hızlı bir at doğar.

  Hera'nın düzeniyle Apollon ile Zeus'a tuzak kuran Poseidon, ceza olarak Apollon ile Truva Kralı Laomedon'un hizmetine gönderilir. Laomedon ona şehir etrafında büyük duvarlar inşaatını yapmaları görevini verir ve karşılık olarak onu ödüllendireceğinin sözünü verir. Sonunda yapılan surlar çok sağlam ve kalındır. Ancak Truva Kralı Laomedon, tanrıya söz verdiği ücreti ödemeyi reddedince, Poseidon buna kızar karşılık olarak selleri ve bir deniz canavarını kentin üzerine salar. Sonra da Truva Savaşı'nda Akhalar’ı destekler.

  Poseidon kültürü, Türkiye'de çok yaygın olmamasına rağmen, en önemli merkezlerinden biri olan Panionion, Aydın'a bağlı Dilek Yarımadasındadır. Panionion'nun önemi Poseidon'a adanmış bir tapınağın olması ve bölgenin, Anadolu'daki, en güçlü yunan-kent birliği olan İyon Birliğinin kültürel merkezi ve geleneksel festival alanı olmasıdır.

  Türkiye'de Poseidon ile ilgili veya Posedion inancının olduğu yerler

  * Katakekaumene (Yanık Topraklar), Frigya yakınlarında iç kısımlarda bulunan bu bölgede Poseidon inancının yerleşmesi deniz ile ilgili değil, bölgenin sismik olarak hareketli olması ve Poseidon'un yeri sarsan tanrı olarak deprem nedeni olarak görülmesidir.
  * Milet, Poseidon Helikonios (Yunanistan'da bir antik kent olan Helike'ye ithafen "Helike şehrinden gelen" anlamında)
  * Mylasa
  * Panionion, Poseidon Helikonios
  * Priene, Poseidon Helikonios
  * Teos, Poseidon Helikonios
  * Ayrıca Yalova'ya bağlı Armutlu ilçesinin bulunduğu burun "Posidium Burnu" olarak adlandırılır.[/li][/list]


  Anahtar kelimeler
  Kronos, Rheia, Zeus, Hades, Athena, Hera, Apollon
  Trident, Üç dişli yaba,
  Atlantis, Olimpos
  Gorgos, Kargaşa, Kaos
  Dorlar, Peloponnesos, Boiotia,
  Korinthos, İsthmia yarışları, Atina, Erekhteion
  Gigantlar, Polibot
  Amphitrite, Amykos, Kyknos, Bentheskyme, Kymopoleia, Triton, Bebryk, Argonautlar, Polydeukes, Akhilleus, yüzkollu Briareus
  Pegasus, Chrysaor, Medusa
  Demeter, Arion
  Truva, Kral Laomedon, Akhalar
  Panionion, İyon

  Kaynak: Wikipedia
  midena pro tou telous makarize

  Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
   • Sanat tarihi
  Ynt: Poseidon (Ποσειδῶν), Neptün (Neptunus)
  « Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2015, 19:51:49 »
  Yunan mitolojisi deniz tanr ısı Poseidon ( Ποσειδῶν), Kronos ile Rhea'nın oğlu, Zeus'un iki erkek kardeşinden biridir (diğeri Hades). Bu yüzden adları Zeus ile birlikte anılan Olympos tanrıları grubunda yer alır. Sembolleri balık, at, boğa, yunus balığı ve üç dişli yaba olan deniz tanrısı Poseidon, genellikle keçe saçlı, kırçıl sakallı, yaşlıca bir adam olarak tasvir edilir. Yunan mitolojisinde Poseidon, hem bütün denizlere hükmeder hem de yabasıyla kopardığı kara parçalarını denize fırlatmak suretiyle, adaları meydana getirir. Enginlere açılmış bir geminin kaderi Poseidon'un ellerindedir. Bu yüzden, demir alınmadan önce Poseidon'a yakarılır, atlar kurban edilir (kan akıtılmaz, hayvanlar suda boğulur). Deniz tanrısı olmakla birlikte Poseidon'un atların da atası olduğu düşüncesiyle kendisine "atların seyisi, terbiyecisi" ünvanı verilmiştir. Nitekim Pegasos ve Arion gibi ölümsüz, efsanevi atların babası mitolojiye göre Poseidon'dur. Poseidon, bu kadarla da kalmaz, öfkelendiğinde yabasını yere vura vura korkunç depremler oluşturabildiği için "yeri titreten" ünvanını da hak eder. Roma mitolojisindeki adı Neptün olan Poseidon'un karısı, deniz perilerinden (nereid) olan Amphitrite'dir.

  Poseidon nedir
  Poseidon, Yunan mitolojisi deniz tanrısıdır, fakat onu Okeanos ile de, Pontos ile de karıştırmamak gerekir. Pontos, denizin "tanrı"sı değil, ta kendisi, yani Yunan mitolojisindeki kişileşmesidir. Okeanos ise, adı "okyanus"a benzemekle beraber, deniz de okyanus da değil, dünyayı çepeçevre sardığı düşünülen bir nehirdir. Denizlerin tuzlu suyu nasıl ki Pontos demekse dünyadaki bütün tatlı su kaynaklarını, yani nehirleri, pınarları, gölleri, kuyuları, yeraltı sularını, hatta gökteki yağmur bulutlarını besleyen de Okeanos'un sularıdır. Ayrıca gök cisimleri, dünyanın bir ucundan doğup diğer ucundan battıklarında hep Okeanos'tan doğup batmış olurlar, çünkü Yunan mitolojisinin tasavvurunda Dünya yuvarlak değil, bir tepsi gibi düzdür. Poseidon'a dönersek, Poseidon'u daha ziyade "Akdeniz'in ve Ege'nin tanrısı" olarak düşünebiliriz. Poseidon'un Pontos ve Okeanos'tan farkını böylece ortaya koyduktan sonra artık Poseidon'un deniz tanrısı olarak Yunan mitolojisinde karışmış olduğu hikayelere geçebiliriz.

  Titanlar Savaşı sonunda Poseidon'un deniz tanrısı oluşu
  Kronosoğlu Poseidon'un, Titanlar Savaşı sırasında kardeşi Hades'le birlikte Zeus'u desteklemiş olduğu malumunuz. Savaş, Kyklopların Zeus'a silah olarak şimşeği bahşetmeleri sonucunda Zeus'un zaferiyle sonuçlanınca üç erkek kardeş, Zeus-Poseidon-Hades dünya krallığını gökler-denizler-yeraltı şeklinde, aralarında üleşirler. Poseidon'un deniz tanrısı oluşu da böylece gerçekleşir. Burada önemli bir nokta, Poseidon'dan önce deniz tanrılığı tahtının pek de boş olmadığıdır. Örneğin, Homeros'un, kendisinden "deniz ihtiyarı" diye bahsettiği Proteus var. Kimi mitoloji uzmanlarına göre Proteus, şekilden şekle girebilmesi ile, denizin her an değişebilen yanını, kestirelemez tabiatını temsil ediyordu. Hesiodos'a göreyse "deniz ihtiyarı", Pontos ile Gaia'nın en büyük oğlu olan, tüm deniz perilerinin (nereid'lerin) babası Nereus'tan başkası değildir. Bu ikilikten yola çıkarak Nereus ile Proteus'un aynı eski deniz tanrısının iki farklı görünümü olduğunu düşünenler mevcuttur. Ayrıca "deniz ihtiyarı"nı Pontos ile veya Phorkys ve Glaukos gibi deniz tanrılarıyla özdeşleştiren mitolojik kaynaklar da bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu "deniz ihtiyarı" artık her kim idi ise, Akhaların kahramanı Akhilleus'un annesi Thetis'in babasıydı ve Poseidon'un ortaya çıkışı, deniz tanrısı oluşu ile mitolojide eski hükmü pek kalmadı.

  Deniz tanrısı, Eğriboz Adası açıklarında, denizin dibinde otururdu
  Homeros Odysseia'ya göre Poseidon, Ege'de (Aegea), Eğriboz Adası (Euboea) açıklarında, altın yeleli ve tunç toynaklı atlarıyla beraber, denizin dibindeki mercan ve değerli taşlardan yapılma bir sarayda yaşıyordu. Bu atlarla denizin dalgaları üzerinde bir savaş arabasını sürüyor, denizin arabasının geçeceği yerini önceden çarşaf gibi dümdüz ve kıpırtısız yapıyordu. Ayrıca o arabasıyla geçerken deniz canavarları onun geçtiğini biliyor, arabasının etrafında oyunlar oynuyorlardı. Bu son cümleler, Romalı şair Vergilius'un (Virjil) ünlü Aeneis destanında yaptığı Poseidon betimlemeleridir. Denizin dibinde yaşamasına rağmen, Poseidon Olympos'un zirvesinden de uzak durmaz, oradaki tanrı topluluğunda (Olympos tanrıları) hazır bulunur.

  Poseidon ve Truva Savaşı
  Tragedya yazarı Euripides, Truva şehri surlarının Poseidon ile Apollon tarafından örüldüğünü, ama Truva kralı Laomedon'un (Priamos'un babası) yapılan işe karşılık tanrılara önceden taahhüt ettiği ödülü vermediği gibi, onları türlü tehditlerle kovduğunu yazar. Truva, Laomedon'un bu dönekliğinin bedelini ağırbir şekilde ödeyecektir. Öfkesinden çılgına dönen Poseidon, Laomedon'un üstüne bir deniz canavarı salar. Fakat bu canavar, Laomedon'un kızını yemek üzereyken yetişen Herakles tarafından son anda öldürülür. Truva Savaşı çıktığındaysa Poseidon bunu Truva'dan öç almak için bir fırsat sayar. Zeus savaşta Truvalıları tuttuğu halde o Yunanlıların yanında yer alır. Bazen Trakya tepelerinde oturup savaşı izler, bazen de dayanamayıp ölümlü bir kahraman kılığında Yunanlıların arasına karışır, onları yüreklendirir. Nihayet Zeus, tanrıları savaşta tuttukları tarafın yanında yer almak konusunda serbest bıraktığında, Poseidon açıkça Grek saflarına katılır. Poseidon, büyük bir yer sarsıntısı eşliğinde muharebe alanına gelir, ama karşısına çıkan Apollon, amcasıyla dövüşmek istemez ve çekilir. Odysseia'da Odysseus'a düşman, onun evine dönmemesi için elinden geleni ardına koymayan bir Poseidon ile karşılaşırız. Bunun nedeni, Odysseus'un, Poseidon'un peri Thoosa'dan olma oğlu tepegöz Polyphemus'un gözünü çıkarmış olmasıdır.

  Poseidon'un Devler Savaşında Dev Polybotes'le Dövüşmesi
  Tanrılarla devlerin savaşında Poseidon'un payına Dev Polybotes düşer. Poseidon, Polybotes'i Kos (İstanköy) Adasına varıncaya kadar Akdeniz'de kovalar. Nihayet devi orada köşeye sıkıştıran deniz tanrısı, adadan yabasıyla kopardığı koca bir kara parçasını Polybotes'in üstüne fırlatır. Dev, yeni bir ada (Nisyrion veya Nisyros) haline gelen bu büyük kara parçasının altında kalır. Hala da orada (kimilerine göre İstanköy'ün altında) gömülü olduğuna inanılır. Poseidon, bir devle savaşmış olduğu halde, kendi çocukları arasında birçok dev vardır. Poseidon'un dev çocukları arasında, denizin habercisi, yarı balık yarı adam Triton'u, Odysseus'un adamlarını mağarasına kapatıp yiyen Kyklop Polyphemus'u, Herakles tarafından öldürülmüş dev Albion ve Bergion (Derkynos) kardeşleri, yine Hera ve Artemis'e göz koymuş oldukları için Apollon tarafından öldürülen dev Otos ve Ephialtes'i sayabiliriz.

  Deniz Tanrısı ve Atlar
  Deniz tanrısı Poseidon, mitolojide aynı zamanda at ırkının atası ve koruyucusu sayılır. İnsanlara atları yularından tutarak nasıl zaptedeceklerini Poseidon göstermiştir. Yukarda da yazdığımız gibi, Poseidon'un altın yeleli, tunç toynaklı atlarıyla sürdüğü bir savaş arabası vardı. Bu yüzden Poseidon'a savaş arabacılarının dostu gözüyle bakılır. Poseidon ile atlar arasında kurulan bu bağlantının gerekçesi, dalgaların dalgalanan at yelelerine benzetilmiş olması olabilir mi? Benim kendimce bulduğum açıklama bu, ama sonuç olarak Poseidon-at bağlantısının nedeni kesin olarak bilinmiyor. Bu bağlantı bazı efsanelerde o kadar ileriye götürülür ki Poseidon'un kendisi, mesela tanrıça Demeter'i kandırmak için, bir aygır kılığına girebilir. Arkaik bir söylenceye göre, Demeter, kendisine yaklaşmaya çalışan Poseidon'dan saklanabilmek için kendini bir kısrağa çevirerek bir at sürüsünün içinde gizlenir. Bu kandırma girişimini fark eden deniz tanrısı, bir aygır kılığına girerek Demeter'i bulur. Demeter ile Poseidon'un birlikteliğinden konuşma yetisine sahip, ölümsüz at Arion meydana gelir. Mitolojinin diğer efsanevi atı, kanatlı at Pegasus da bir yerde Poseidon'un oğludur. Çünkü Poseidon, yılan saçlı Medusa ile bir Athena tapınağında birlikte olup onu hamile bırakınca Medusa, tanrıça Athena tarafından bir canavara (bir "gorgon"a) dönüştürülmüş, kahraman Perseus tarafından kafası uçurulduğu sırada da hala gebe olduğu için Medusa'nın başsız gövdesinden ölümsüz at Pegasus ile dev Khrysaor doğmuştur.

  Poseidon'un Athena ile Atina üstüne çekişmesi
  Efsanelere göre, deniz tanrısı, başkenti Atina olan Attika bölgesinin koruyuculuğu veya baş tanrılığı konusunda yeğeni Athena ile çekişmiştir. Tanrılar bu anlaşmazlık üzerine düşünüp sonunda şöyle bir karara varıyorlar. Adayların her ikisi de insanlara birer armağan verecekler, bu armağanların hangisi insanlar için daha yararlı ise Attika ve Atina o armağanı verenin olacak. Poseidon, hediye olarak atları meydana getiriyor (başka bir efsaneye göre ise yabasıyla yere vurup akropolün ortasında, suyu tuzlu olduğu için insanların hiçbir işine yaramayan bir deniz kuyusu meydana getiriyor), Athena ise yarışmaya kendi icadı olan zeytin ağacı ile geliyor. Atina kralı, Athena'nın hediyesini daha yararlı bulunca Atina'nın hakimiyeti Athena'ya geçmiş oluyor. Poseidon bu karara öyle içerliyor veya sinirleniyor ki Attika ovasını dev bir selin altında bırakıyor. Poseidon bölgesel paylaşım çekişmelerinden her zaman yenilgiyle çıkmış da değil. Troizinia'yı Athena'yla kardeş kardeş paylaşıyorlar mesela. Yine Korinth Körfezi Poseidon'un olurken şehir merkezi güneş tanrısı Helios'a bırakılıyor.

  Yunan Mitolojisi Deniz Tanrısı Poseidon'un Çocukları
  Poseidon'un karısı bir deniz perisi (nereid) olan Amphitrite. Hesiodos'a göre deniz tanrısının Amphitrite'den doğma üç çocuğu vardır: Triton, Benthesikyme ve Rhode. Ama Amphitrite'den başka daha birçok ölümlü veya ölümsüzün de Poseidon'dan olma çocukları olduğunu biliyoruz. Demeter ve Medusa'yı yukarda saymıştık. Bazı efsanelere göre, Atina'nın mitolojik kurucusu ve Atinalı kralların atası meşhur kahraman Theseus da Poseidon'un prenses Aethra'dan doğma oğludur. Fakat Theseus'un aslında iki babası vardır. Diğer baba, adını Ege Denizine vermiş olan keçi-adam Aegeus'tur, çünkü Aegeus da Aethra ile birlikte olmuştur. Poseidon'un diğer bazı çocukları şunlardır: Pelias ve Nelius adlı kahramanlar (Tyro'dan), Nauplius (Amymone'den), efsanevi Atlantis'in ilk kralları (Kleito'dan), Hippothoon (Alope'den). Poseidon'un yüzün üzerinde eşi ve çocuğu olmuştur.

  Poseidon ve Neptün
  Poseidon sözcüğünün kökeni belirsizdir. Bu konudaki en makul önerilerden biri, Poseidon kelimesinin posei (efendi) ve davon (su) sözcüklerinin birleşiminden türemiş olmasıdır. Poseidon, deniz tanrısı olarak Roma'da da itibar görmeye devam etti, fakat Neptün adıyla. Böylece de Neptün gezegenine adını vermiş oldu. Deniz tanrısı Poseidon'un, Yunan mitolojisinde neredeyse Zeus kadar itibar gören bir tanrı olduğunu hatırlatalım. Bunda Eski Yunanlıların denizci bir halk olmasının büyük payı olsa gerek. Yine de Poseidon, Zeus kadar güçlü değildi tabii.

  Kaynak: arkeoturk.com
  midena pro tou telous makarize

  Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
   • Sanat tarihi
  Ynt: Poseidon (Ποσειδῶν), Neptün (Neptunus)
  « Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2015, 19:59:33 »
  Poseidon’un karısı Amphitrite denizlerin muhteşem kraliçesi olmadan evvel güzel bir peri kızı olup, babası Okeanos’tu. Bir gün o , Naksos adasında, Okeanid’ler arasında dans ediyordu. O kadar güzeldi ki, parlaklığı ile diğer peri kızlarını gölgede bırakıyordu. Poseidon, bu güzel kızı görünce gönül verdi. Onu almak istedi. Fakat kız korkarak denize atladı ve derinliklere daldı, kayboldu. Onun peşinden koşması ve yakalaması için bir yunus balığı gönderdi. Bu balık Amphitriteyi durmadan takip etti ve nereye gittiyse o da arkasından gitti. Nihayet yorulunca onu yakaladı, sırtına bindirdi, getirdi. Tanrının kolları arasına bıraktı.

  Düğünleri denizin altında, derinliklerde gizlenen muhteşem sarayda yapıldı. Onların birleşmelerinden hemen bir çocuk doğdu. Bu çocuğun yüzü Tanrılara ve insanlara benziyordu. Fakat deniz yosunları ile örtülü bulunan belinden aşağısı bir balık kuyruğu gibi uzanıyordu. Triton adı verilen bu çocuk, doğar doğmaz annesine babasına hizmet etmeye onların buyruklarını iletmeye başladı. Büyük helezoni bir sedef kabuğu onun borusuydu. Kuvvetli nefesi ile onu üfürdüğü zaman, kudurmuş dalgaların seslerine benzer sesler çıkarırdı.

  Poseidon ile Amphitrite’nin biricik oğulları olan Triton, vakit geçirmeden deniz kızları ile birleşerek birçok çocukların dünyaya gelmesine sebep oldu. Onun çocuklarının da, babası gibi yüzleri insanlara, vücutları balıklara benziyordu.

  Bütün nehirlerin ve denizlerin Tanrısı Poseidon, yanında güzel karısı amphitrite olduğu halde denizlerin derinliklerindeki muhteşem saraylarından çıkıp, dolaşmaya başladıkları zaman, bütün Triton’lar, trampetlerini çalarak, borularını üfleyerek, dalgaların hiddetini yatıştırır, Tanrının arabasının arkasından, yanından yüzerek koşarlardı. Deniz kızları Nereid’ler, bu çıplak göğüslü güzel bakireler de, onlarla beraber gelirlerdi. Bu güzel deniz perilerinin babaları, denizin ihtiyarı olan Nereus; deniz yollarını pek iyi bildiğinden, latif, kokulu bir rüzgarla Tanrının arabasını ve etrafındaki alayı emin yollardan sevk ederdi.

  Diğer bir deniz ihtiyarı olan Proteos, Deniz Tanrısının dalga sürülerini sualtı vadilerinde dolaştırır, bazen denizlerin yüzüne çıkarır, koşturur, rüzgarlar dinince, onları sahillerde uyuturdu. Fakat rüzgar esince, uyuyan sürü uyanır, ele geçirilmesi imkansız bir halde, şekilden şekile girerek koşuştururlardı.

  Deniz Kentaur’ları dalgaları kaldırır, köpürtürlerdi. Yarısı at, yarısı balık olan Hippo Kampos’lar sırtlarında Lir çalan perileri taşıyarak dalgalar arasında şaha kalkarlardı, yunus balıklarının sırtlarına binmiş olan Eros’lar şen kahkahalar atar, birbirleriyle şakalaşırlardı. Arada sırada denizlerin ilham perileri olan Siren’ler de, dalgaların derinliklerinde korkunç, yosunlu kayaları terk ederler ve onlar da alaya katılırlardı, başları, güzel kadınların başlarına benzeyen, vücutları kuş vücudu gibi olan Siren’ler ahenkli konserler verirlerdi.

  Poseidon’un çocukları yalnız Triton’lar değildi; güneşte oynaşan aynı cinsten bol miktarda balık sürüleri, büyük palamutlar, denizlerde bulunan daha başka türlü hayvanlar da onun soyundan gelmişlerdi. Fakat bazen deniz, kızgın dalgalarının karnından sahilleri tahrip eden, yağmalayan korkunç devler de kusardı. Bu korkunç oğullarının en tanınmışları, Polyphemos ile Anteos’tu.

  Çok korkunç bir dev olan Polyphemos, Sicilya kıyılarında yaşardı; sık ve uzun saçları bir orman gibi omuzlarına gölge salardı. Kolları, bacakları ve gövdesi uzun kıllarla örtülüydü. Dar ve kırışık alnıyla, yassı burnu arasında bir kulağından öbür kulağına kadar çalılık bir kemer gibi uzanan kaşı arasında kalkana benzeyen tek bir göz, kokrunç bir şekilde parlamaktaydı. Sabah olur olmaz, baston gibi kullandığı bir çam ağacına dayanarak, büyük adımlarla kıyıyı dolaşır, fırtınaların zoru ile sahile sığınan gemileri parçalar, talan eder, yolcuları öldürür ve ancak akşam olunca inine, dinlenmek üzere dönerdi.

  Kaynak: mitolojiler.com
  midena pro tou telous makarize

  Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
   • Sanat tarihi
  Poseidon'un eşleri ve çocuklarının listesi
  « Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2015, 20:11:07 »
      Amphitrite
          Triton
          Benthesikyme
          Rhode (belki)

      Aphrodite
          Rhode (belki)
          Herophile the Sibyl (belki)

      Demeter
          Despoina
          Areion, konuşan at

      Gaea
          Antaeus
          Charybdis

      Hestia

      Aba, nymph
          Ergiscus

      Agamede
          Dictys

      Aethra
          Theseus

      Alistra
          Ogygus

      Alcyone
          Aethusa
          Hyrieus
          Hyperenor
          Hyperes
          Anthas

      Alope
          Hippothoon

      Amphimedusa, Danaid
          Erythras

      Amymone
          Nauplius

      Arene
          Idas (belki)

      Arne / Melanippe
          Aeolus
          Boeotus

      Arethusa
          Abas

      Ascre
          Oeoclus

      Astydameia, Phorbasın kızı
          Caucon

      Astypalaea
          Ancaeus
          Eurypylus of Kos

      Beroe (Aphroditin kızı)

      Boudeia / Bouzyge
          Erginus

      Caenis

      Calchinia
          Peratus

      Canace
          Hopleus
          Nireus
          Aloeus
          Epopeus
          Triopas

      Celaeno (Pleiad ve Ergeus'un kızı)
          Lycus
          Nycteus
          Eurypylus (Eurytus) of Cyrene
          Lycaon

      Celaeno, Danaid
          Celaenus

      Cerebia
          Dictys
          Polydectes

      Ceroessa
          Byzas

      Cleodora
          Parnassus

      Chione
          Eumolpus

      Chrysogeneia
          Chryses, father of Minyas

      Corcyra, nymph
          Phaeax

      Coronis

      Diopatra, nymph of Mount Othrys

      Euryale, Minos'un kızı
          Orion (belki)

      Eurycyda
          Eleius

      Eurynome (Eurymede), Nisos'un kızı
          Bellerophon

      Euryte / Bathycleia
          Halirrhothius

      Halia
          Rhode (possibly)
          six sons

      Harpale / Scamandrodice / Calyce
          Cycnus

      Helle
          Almops
          Edonus
          Paion

      Hermippe
          Minyas (belki)

      Hippothoe
          Taphius

      Iphimedeia
          The Aloadae

      Laodice

      Larissa
          Achaeus
          Pelasgus
          Pythius

  Leis, daughter of Orus
      Altephus[40]

  Libya
      Agenor
      Belus
      Lelex

  Lysianassa / Anippe
      Busiris

  Mecionice / Europa, Tityos'un kızı
      Euphemus, Argonaut

  Medusa
      Pegasus
      Chrysaor

  Melantheia, Alpheus'un kızı
      Eirene

  Melantho (Deucalio'nun kızı)
      Delphus

  Melia
      Amycus
      Mygdon

  Melissa, daughter of Epidamnus
      Dyrrhachius

  Mestra

  Mideia
      Aspledon

  Molione
      The Molionides

  Mytilene
      Myton

  Oenope
      Megareus of Onchestus (belki)

  Olbia, nymph
      Astacus

  Ossa
      Sithon (belki)

  Peirene
      Cenchrias
      Leches

  Periboea
      Nausithous

  Pero, nymph / Kelousa, nymph
      Asopus (belki)

  Pitane, nymph / Lena
      Euadne

  Phoenice
      Torone[44]

  Pronoe, daughter of Asopus
      Phocus

  Rhode
      Ialysus
      Cameirus
      Lindus

  Rhodope, daughter of Strymon
      Athos

  Salamis, daughter of Asopus
      Cychreus

  Satyria, nymph of Taras

      Taras

  Syme
      Chthonius

  Themisto
      Leucon (belki)

  Theophane
      Altın postlu koç

  Thyia

  Tyro
      Pelias
      Neleus

  Thoosa
      Polyphemus

  Daughter of Amphictyon,
      Cercyon

  Nymph of Chios,
      Chios

  Nymph of Chios,
      Melas
      Agelus

  Bilinmeyen eşleri
      Amphimarus
      Amyrus, eponym of a river in Thessaly
      Aon, eponym of Aonia
      Astraeus and Alcippe of Mysia
      Calaurus
      Corynetes (belki)
      Cymopoleia
      Cromus (eponym of Crommyon)
      Geren, eponym of a town or village Geren on Lesbos
      Dicaeus, eponym of Dicaea, a city in Thrace
      Euseirus (father of Cerambus)
      Ialebion (Alebion) and Dercynus (Bergion) of Liguria
      Laestrygon, eponym of the Laestrygonians
      Lamus, king of the Laestrygonians
      Lotis (belki)
      Messapus
      Onchestus
      Ourea
      Palaestinus
      Phorbas of Acarnania
      Poltys
      Procrustes
      Proteus
      Sarpedon of Ainos
      Sciron
      Syleus
      Taenarus (belki)
  midena pro tou telous makarize