Gönderen Konu: 200 milyon TL’lik 40 bin tarihi eser kapıdan döndü  (Okunma sayısı 1034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi


Emniyet güçleri geçen yıl kaçakçıların elinden piyasa değeri 200 milyonu bulan 40 bin tarihi eseri kurtardı.

Türkiye’de sigara ile uyuşturucudan sonra en fazla kaçakçılığın yaşandığı ‘tarihi eser kaçakçılığı’ her geçen artıyor. Emniyetten alınan bilgiye göre 2008’de 26 bin, 2009’da 12 bin, 2010’da 32 bin adet tarihi eser yakalandı. 2011 sonu itibariyle bu sayı 40 bini buldu. Avrupa’da özel koleksiyonerler ve müzelere satılmak üzere kaçırılırken emniyet güçleri tarafından yakalanılan bu eserlerin tahmini piyasa bedeli 200 milyon civarında. Bugüne kadar kaçırılan eserlerin ekonomik boyutunu tahmin etmek dahi zor. Eserin alıcıya göre piyasası değişiyor. Çıkarılan eserin değeri 1.000 TL ile tarihi geçmişine göre 100 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor. Bazı eserlere ise paha biçilemiyor. Türkiye’de çıkarılan tarihi eserlerin yanında, Türkiye’nin konumu nedeniyle Ortadoğu bölgesinden getirilen eserler de Avrupa’ya götürülmek için Türkiye üzerinden geçiriliyor.

Teröre maddi destek
Çanakkale 18 Mart Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı, tarihi eser kaçakçılığının Türkiye’de yaygın olarak yapıldığını ve bu ticaretin organize suç örgütleri bünyesinde devam ettiğini belirtti. Avcı, terör örgütü veya siyasi güçlerin emrinde çalışan grupların Türkiye’nin tarihi zenginliklerini kaçırarak, Avrupa’da birçok koleksiyonere sattığını söyledi. Kaçakçılıkta dönen paranın sanılanın çok üstünde olduğunu belirten Avcı “Organize çalıştıkları için gemiler, kargolar ayarlanıyor çok ciddi bir alt yapı çalışması gerekiyor. Bunların hepsi para. Çok büyük bir ekonomi oluşmuş durumda” diye konuştu.

İnternetten sipariş üzerine kazı yapılıyor
İnternetin bilgi ve iletişim gücü kaçakçıların işini daha da kolaylaştırıyor. İnternet üzerinden yurt dışı siparişleri alan kaçakçılar kargo yoluyla istenilen adrese eserleri gönderiyorlar. Ayrıca defineciler internetle birlikte yeni kazı tekniklerini öğrenerek, pazarlama işini daha iyi yapabiliyorlar. Bu sebepten Türkiye’de birçok profesyonel defineciler türemiş durumda.

STAR
Kaan Zenginli
midena pro tou telous makarize