Gönderen Konu: Anayis  (Okunma sayısı 804 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sserayy

  • Kıdemli Üye
  • *
  • İleti: 146
  • Teşekkür: 5
Anayis
« : 16 Kasım 2008, 04:03:48 »
Ayanis Kalesi Van’ın 35 km. kuzeyinde, Van Gölü’nün doğu kıyısındaki Ağartı Köyü yakınında, 100x400 metre ölçülerinde kayalık bir tepe üzerine kurulmuştur.

Ayanis Kalesi, M.Ö. 685 ve 645 tarihleri arasında Urartu Krallığı’nın başında bulunan kral II. Rusa tarafından inşa edilmiştir. Yapılan arkeolojik değerlendirmeler ve dendrokronolojik çalışmalara göre Ayanis Kalesi M.Ö. 673-72 tarihlerinden hemen sonra yapılmıştır.

Ayanis Kalesi kazıları 1989 yılında başlamıştır. Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu başkanlığındaki kazı ekibi İzmir-Ege Üniversitesi’nden Yar. Doç. Dr. Zafer, Yard. Doç. Dr. Eşref Abay, Yard. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, Dr. Özlem Çevik, Arş.Gör. Aylin Ü. Erdem, Arş.Gör. Atilla Batmaz ve Arş.Gör.  Fulya Dedeoğlu’nu; Roma’dan Ingret Reindell ve Prof. Dr. Mirjo Salvini’yi, ve New York Metropolitan Müzesi’nden Dr. Oscar White Muscarella’yı içermektedir. 1997 yılından itibaren NewYork Stony Brook Üniversitesi’nden Prof. Elizabeth Stone ve Boston Üniversitesi’nden Prof. Paul Zimansky de kazı ekibine dahil olmuşlardır. Bu tarihten sonra Ayanis kazıları “Kale” ve “Dış Kent” olmak üzere iki farklı alanda devam etmiştir.

Kale:
Ayanis Kalesi’nde Orta Çağ ve Orta Demir Çağ olmak üzere başlıca iki evre  bulunmaktadır. Ele geçen iki adet Bizans sikkesine göre Orta Çağ tabakası M.S. 11. yüzyıla tarihlenmektazısı ve hiyeroglifler vardır. Bu tür yazılar pithosların içindeki malzemenin miktarını ve cinsini bildirir. Bu alanda saptanan  diğer bir önemli buluntu  2.20 m. uzunluğundaki taş bir  kanaldır. Kanal olasılıkla tahıl ve sıvı dağıtımında kullanılmıştır.