Gönderen Konu: Antikçağlarda Şehirlerin Bölümleri  (Okunma sayısı 977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Antikçağlarda Şehirlerin Bölümleri
« : 28 Aralık 2008, 11:03:08 »
AGORA:

Agora, antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan olup, Helenistik dönemde şekillenip Roma İmparatorluğu’nda ortaya çıkan forumların öncülüdür.

İlk agoralar şekil olarak son derece basit olup, bir kürsü ve oturma yerleri bulunan mekanlar coşkulu konuşmalara sahne olmaktaydı. Dini içerikli şenlikler ve tiyatro gösterileride ilk zamanlar agorada düzenleniyor olmalıdır.

HAMAM:

Hamamın tarihi Romalılar'a kadar uzanır. Vezüv yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompei şehrinde yapılan kazılar, Romalılar'ın kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır. Romalılarda sınıf farkı olduğu için, hamamlarda kölelerle asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları yerler ayrılmıştı. Roma hamamlarında ayrıca buhar banyosu yeri, soğuk ve sıcak su havuzları da vardı.

Hamamlar, Antik Çağ mimarisinde en sık rastlanan yapı tiplerindendir. Yıkanma kavramı, başta Romalılar olmak üzere, antik dünya insanları için temizlikle ilgili bir zorunluluk olmanın çok ötesinde bir anlam taşır: Kişisel bir yenilenme ve kökleri derinlere uzanan sosyal ve kültürel bir alışkanlık; kelimenin tam anlamıyla bir kurum. Hamam yapıları da, sadece işlevsel bir etkinliğin çevresinde şekillenmiş binalar değil, eski gelenekleri ve inançları anlamamız için bize çeşitli yollarla ışık tutan sosyal bir kurumun temsilcileridir.
 
BOULEUTERİON:

antik yunan'da kent meclisinin toplantılarının yapıldığı kapalı binadır. agoranın demokrasi olan ilişkisinin sonucu olarak kent meclisinin toplantı yapısı da çoğunlukla agoraya yakındır. bouleuterion ocak tanrıçası hestia'nın sunağını da içerir.

PRYTANEİON:
Doğrusu prytaneion, her yunan yunan şehir devletinde şehrin bağımsızlığını ve egemenliğini temsil eden hestia kutsal ateşinin yandığı kutsal mekandır. kelime prytaneis ya da pyrtan (demokratik yunan şehrinin yöentici kurulu) kelimesinden gelmekte olup,kutsal ritüeller ve şehrin yöneticilerinin katıldığı yemekli toplantıların yapıldığı ve hepsinden önemlisi şehir yönetimi için önemli kararların alındığı yerdi. bu konumuyla resmi binaların en önemlisi ve şehrin kalbi niteliğini taşırdı. yanı sıra resmi misafirhane de bu binanın kısımları içindeydi.

TİYATRO:
Tiyatro insanla birlikte doğmuş bir sanat türüdür. Tiyatro terimi genellikle temsil edilen eser anlamında kullanılır. Yunanca theatron sözcüğünden gelmektedir. Çünkü günümüzdeki anlamıyla çağdaş tiyatronun tarihi bağ bozumu tanrısı Diyanizos adına yapılan dinsel törenlere dayanmaktadır. İlk tiyatro şenliği M.Ö. 534 yılında Atina'da yapılmıştır.

İnsanlar için sadece bir eğlenceydi,‘bağ bozumu şenlikleri’ni renklendiren. Dünya, evrimini gerçekleştirirken, tiyatro da payına düşeni aldı. Dünyada sadece eğlence yoktu; savaşlar, yıkımlar, hastalıklar, kültürel ve teknolojik gelişim… Dünya tüm bu renkleri kendine katarken, bu dünyada olanları, bu dünyada yaşayanlara, bu dünyadakilerce anlatan tiyatro da üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdi. Bu kendi halindeki panayır eğlencesi; düşündüren, fikir akımlarını etkileyen ve onlardan etkilenen, ağlanacak hale güldüren, gülünecek duruma ağlatan, tüm dünyada kabul gören bir sanat dalına dönüştü.

STADYUM:

Eski Yunan'da koşu için yapılan stadyumlar ilk zamanlarda dar ve fazla uzun olmayan pistten oluşuyordu. Bu pistin kenarlarında seyircilerin oturduğu basamaklar bulunuyordu. Müsabaklara olan ilginin artmasıyla stadyumların boyutları değişti. M.Ö. 4. asırdan itibaren stadyumalar abidevi bir görünüm almaya başladı. Yunanistan'da büyük stadyumlar yapıldı. Romalılar stadyumlar yerine arenaları tecih etti.

HİPODROM:

Yunanca hippos:at, dromos: yol.Antik yunanda atlı araba yarışlarının yapıldığı çevresinde oturma kademeleri bulunan alan.

AMPHİTHEATRE:

Antik romada gladyatör gösterilerinin, vahşi hayvan mücadelelerinin vb. yapıldığı yapı.

GYMNASİUM:


Antik Yunan ve Romada gençlerin bedensel ve düşünsel yönden eğitildikleri, öğrenim gördükleri,, spor etkinliklerinde bulundukları yapı

ODEİON:

İçinde müzik dinlemek için yapılmış özel yapı.

midena pro tou telous makarize