Gönderen Konu: Meçhul kabartma hakkında Yardım lütfen  (Okunma sayısı 4444 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı monreal

• Üye
  • *
  • Teşekkür: 0
Meçhul kabartma hakkında Yardım lütfen
« : 18 Ocak 2013, 02:09:40 »
   bu linkteki tanrı hakkında bilgisi olan yardım edebilirmi

Çevrimdışı greyangell

• Genel Moderatör
  • *
  • Teşekkür: 2
Cevap: Apollon
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2013, 10:02:12 »

Apollon, elindeki liri görmek yetiyor, kutsal hayvanı karga ve hekimliğin sembolü dolanmış yılan da cabası,
neden oku yanında değil bunu sorsaydınız daha heyecanlı olurdu ;)

Geniş bilgi için aşağıdaki linklere bakınız:
http://sanattarihi.net/forum/index.php?topic=529.msg756#msg756
http://sanattarihi.net/forum/index.php?topic=493.msg719#msg719

Çevrimdışı monreal

• Üye
  • *
Ynt: Yardım lütfen
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2013, 01:33:41 »
bende apollon yazdım ama cevap hermesmiş nasıl oluyorsa

Çevrimdışı Berilac

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2013, 01:40:28 »
Cevap 'Hermes' olacak, Apollo' nun atribüleri arasında yılan bulunmuyor zaten. Hermes olmasının sebebi, en önemli atribülerinden biri olan para kesesi ve lir.

Çevrimdışı greyangell

• Genel Moderatör
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2013, 09:36:46 »
Ben hermes olduğunu düşünmüyorum, mesela kanatlı sandalları göremiyorum  kanatların yokluğu kabartmanın hermes olmadığının en büyük ıspatı olmalı, elindeki nesneyi kabartmayı gördüğümden beri anlamlandırmaya çalıştım, bir para kesesi olabilir doğru ama tutuş şeklinde bir problem yokmu sence.

lir konusunda haklı olabilirsin ama dolanmış yılanda yanıldığını düşünüyorum, sağaltma ve tedavi apollonun işidir hermesin değil (hernekadar asasında bir yılan taşıyor olsa da ) ayrıca yılan burada bir asaya değil kaideye yada sunağa dolanmış durumda bu durum dengeleri apollona doğru değiştirir, asayı simgeliyor olsaydı üst kısmının lirle değil yine kanatlarla tamamlanması gerekiyordu diye düşünüyorum

konuyu kabartmanın bulunduğu yeri öğrenmek ve çevresinde varsa metinlerle derinleştirmek daha doğru olacaktır

Çevrimdışı Berilac

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2013, 10:41:46 »
Hermes tanımlaması yapılırken illan kanatlı ayakkabarı, kadüsesi olmak zorunda değil, ikonografi diye bir şey var sonuçta. Ne Grimal' de ne Azra Erhat' ta ne de yabancı kaynaklarda Apollon' un iyileştirici olduğuna dair bir şey okudum ilk defa senden duyuyorum bunu. Ama şunu söyleyebilirim tasvir koşulsuz 'Hermes'. Ayrıca sınav sorusuydu bu slayt

Çevrimdışı greyangell

• Genel Moderatör
  • *
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2013, 14:09:22 »
Apollona adanmış pekçok sağaltma tapınağı olduğunu düşünürsek bu konuda birşey duymamanız şaşırtıcı, hatta Asklepios'un Apollonun değil hermesin oğlu olduğu gibi bir yola da girmiş bulunmaktasınız, Grimal, Azra Erhat veya yabancı kaynakların değil kendi inandığım şeyi söyledim, sizi bildiğiniz yoldan çıkarmak gibi bir niyetim yoktu,

hem sonra kanatlı ayakkabı kadüsesi olmak zorunda değil dediğiniz anda ilk soruma dönerim "neden "ok"u yanında değil" ve siz cevabı vermiş oluyorsunuz "illan "ok" kadüsesi olmak zorunda değil"  olmak zorunda değil demek çerçeveyi daraltmıyor aksine genişletiyor, mesela sol alta duran karga için ne söylemeli; onu hermesin atribülerinden biri olarak sayabilirmisiniz, yoksa olsa ne olur olmasa ne olur bu kabartma nasılsa hermes mi demeliyiz.

son olarak sınav sorusu olması mutlak doğru olduğu anlamına gelmiyor, sorgucun kudretini sorgulayamıyorsak o başka tabi.

çözüm basit hocanızdan bu kabartmanın hangi coğrafyada bulunduğunu söylemesini isteyin, kuşkusuz yanıt o topraklarda,
hatta hermes olduğunu söyleyen kaynağı da talep edin mümkünse. (grimal, Azra Erhat ve yabancı kaynaklar)

Çevrimdışı grikurt

• Genel Moderatör
  • *
  • Teşekkür: 21
Ynt: Meçhul kabartma hakkında Yardım lütfen
« Yanıtla #7 : 15 Aralık 2014, 14:45:26 »
Uzun zaman olmuş fakat birkaç ekleme yapmakta fayda var;

Liri Keşfeden Hermestir fakat sonraları bunu apollona hediye eder işin ilginç yanı lir hermesin değil apollonun tasfirleri arasındadır, ama sonraları apollonun elinde kithara şeklini alacaktır.

şurada da bir karışıklık var mesela
kabartmadaki çalgıyı eğer "8 teli olmasaydı" kithara ile karıştırmamızda mümkündür çünkü lir daha küçük bir çalgıdır fakat büyük boyutlu ve  hatta ayaklı oluşuna rağmen tel sayısının düşük olması nediyle kithara olmadığını söyleyebiliriz

Yılan figürü için neden bir tane yılan var sorusu sorulabilir çünkü hermes tasfirlerinde bir asa ve ona dolanmış iki yılan vardır...

Zaman sıkıntısı nedeniyle şimdilik burada noktayı koymam gerekiyor fakat kabartmanın içeriği dikkate alınarak her iki tanrıyı ayrı ayrı buraya listelemek keyifli olabilir

ama küçük bir not daha eklemeliyim
Greyangel Asklepios ten bahsetmişsin sonraları üzerinde durmamışsınız fakat kabartmanın asıl sahibi için iyi bir hedef göstermiş olabilirsin

Selamlar

-----

Hızlı notlar

Fotoğraf kaynağı: wikimedia.org

APOLLON - Işık tanrısı;

zeus ile leto'nun oğlu. - delos adasında doğmuş, artemis'in ikiz kardeşidir.
themis tarafından ölümsüzlüğe kavuşturulan tanrıdır
asklepios'un babasıdır - zeus tarafından öldürüldü ("öleni diriltme bilgeliğinin peşinde olduğu için" bu konu ilginçtir ayrıca araştırmalı)
Lakapları "okçu", "likya'lı" ve latince'de yırtıcı kuşlara ilişkin olarak kullanılan, "yırtıcı" anlamına gelen "vulturus"dur.

On parmağında on marifet - Güzel sanatların koruyucusu
Şiir, müzik, dansı ve aydın, durgun, ölçülü gücü simgeler
altın bir lir çalar, müziğin tanrısıdır - kendisine musiki alanında meydan okuyan bir şaire * "kayberdersen derini yüzerim" demiş; mağlup edince de canlı canlı derisini yüzmüştür.
Gümüş bir yay kullanır - okların tanrısıdır (Apollon ve artemis iyi ok kullanır bu nokta irdelenmeli)

Sağlık ve ceza tanrısıdır.İnsanları iyileştirir,onları suçlarından arındırır.(bu niteliği oğlu Asklepios'a geçmiştir).Ama aynı zamanda oklarıyla etrafa veba ve ölüm de saçar.(ilyada'da Troya savaşı sırasında Akha ordularına veba salmıştır).

Tıbbı insanlara o öğretmiştir - İyileştirici tanrıdır - hekimliğin tanrısıdır -  salgın hastalıkları o gönderir, o iyi eder - aynı güneş ışınları gibi apollon'un okları da hem hasta edici hem de iyileştiricidir.

Kehanet tanrısıdır
Geleceği haber verir. Apollon bilicilik tanrısıdır. Apollon tarafından esinlenen insanlar bilici, kahin veya falcı olurlar. Bilicilik ilkçağ'da son derece önemlidir. Yunan efsanelerinde Delphoi önemli bilicilik merkezi olarak geçer. Ancak İlkçağ'ın ilk ve en önemli bilicik merkezleri Anadolu'dadır. Anadolu'daki en önemli ve en eski merkez Didim'dir. (Apollon'un doğum yeri olan Patara'da önemli bir merkezdir). Didim'deki bilicilerin çoğu kadındır. Ellerindeki kutsal değnekle kuyunun başında oturur, sularda gördükleri ışıltıları yorumlar, rahiplere bildirirler. Bilici kadınlar arasında en ünlüsü Troya Kralı Priamos'un kızı Kassandra'dır.

Asla yalan söylemez, ışığın ve gerçeğin tanrısıdır - Hakikat tanrısı

Her sabah 4 atlı arabası ile gökyüzünü başından sonuna dek dolaşır ve güneş doğar - lakabı phoibos; yunancada parlak ve saf demektir
Sıfatlarından biri "sarışın"dır yaydığı ışıkla bağlantılı olabilir
Apollon güneşle bağdaştırılır ama güneş tanrısı değildir

.Kent kapılarındaki bekçiliğinden dolayı yeni kurulan şehirlerin koruyucusu,günlük yaşamın düzenleyicisidir.Yol ve kapılar tanrısıdır.

Ekin - tarım tanrısıdır. (irdelenmeli)
çobanların tanrısıdır. (irdelenmeli)

Simgeleri
Aletlerden: ok,yay ve lir
Bitkilerden: defne,palmiye ve zeytin ağacı
Hayvanlar kurt,yunus balığı,kuğu,karga;tanrının simgesidir. (atmacayı da ekleyen kaynaklar var incelenmeli)
Anadolu kökenli bir tanrıdır

Apollo ile ilgili görsel kayıtları inceleyip buradan bir derleme yapılabilr

HERMES - Haberci tanrı, yolcuların yardımcısıdır

Hermes,Zeus ile Titanlar soyundan gelen Maia'nın oğludur.Bir başka adı Argiphontes'tir. Doğduğu günün akşamı kundağını çözüp beşiğinden çıkar.Mağaranın önündeki kaplumbağayı öldürüp içini boşaltarak yedi tel takar ve bir kithara haline getirir.Sonra Apollon'un sürüsünden elli inek çalarak onları bir mağaraya saklar.Gerçeği öğrenen Apollon,Hermes'in mağarasına gelir,orada beşiğinde uyuyan Hermes inekleri çaldığını inkar eder.Bunun üzerine Zeus'un yargıçlığına başvurulur.Zeus'un kararı Hermes'in inekleri Apollon'a geri vermesidir.Ancak mağarada Kitharayı gören Apollon sazı alıp karşılığında inekleri vermeyi kabul eder.Hermes bundan sonra pan kavalını icat eder.Apollon Syrinks denilen bu kavalı da ister ve karşılığında Kerykaion denilen sihirli altın değneğini verir.Hermes bu değnekle habercilerin ve hırsızların tanrısı olur.

Zeus da çocuklarının arasında en akıllısı ve kurnazı olan Hermes'i kendisine haberci olarak seçmiştir.Hermes,Zeus'un buyruklarını ölümlülere ve tanrılara iletir.Hermes Olympos'lu diğer tanrılar arasında da haberleşmeyi sağlar.Haberci tanrı Hermes efsanelerde daima kanatlı ve ayakkabıları ve başlığıyla anılır.Hermes yunan tanrıları içinde en renkli kişiliklerden biridir.Tanrı olarak nitelikleri fazladır.

1.Sürülerin tanrısıdır.Arkaik dönem Yunan sanatında çoğu kez omuzlarında bir koçla tasvir edilir.Odysseus'un karısı Penelope ile Arkadia dağlarında birleşmelerinden çobanların tanrısı Pan doğmuştur.

2.Hile ve hırsızların tanrısıdır.Bu konudaki öykü,Hermes'e ait efsanelerin en ilginçlerinden biridir.Hermes doğduğu gün olağanüstü işlere girişmiş ve aklı ve yetenekleriyle tanrıların hepsinden daha üstün ve kurnaz olduğunu kanıtlamıştır.

3.Güzel ve inandırıcı konuşur.Bu özelliğiyle hatiplerin tanrısıdır.

4.Hermes yolları,yolcuları,tüccarları ve ticareti korur.Yollara dikilen Herme denilen heykelleri,ilk çağın kilometre taşlarıdır.Bunlar bir tanrı büstü ve fallos simgesini taşıyana yuvarlak ve döstgen kaidelerdir.

5.Hermes yer altı ve yer üstü arasında habercilik yapar,ölenlerin ruhunu yer altı ülkesine,Hades'e götürür.

6.Zeus'un gönderdiği uykuyu ve rüyaları insanlara iletmek onun görevidir.Bunu Apollon'un kendisine verdiği değnekle yapar.
Bu değneği apollondan almış olduğunun altını çizelim bununla birlikte değneğin sağaltma tp ile bir ilgisi olmadığına da dikkat edelim

Hermes'in pek çok önemli efsanede rolü vardır.Homeros'un destanlarında Zeus'un habercisidir.Üç güzeller efsanesin Hera,Athena ve Aphrodite'yi İda Dağı'na götürür,Paris'e altın elmayı o verir.Odysseus'u Kalypso'nun elinden kurtarır.Hero'nun İo'nun başına diktiği Argos'u Zeus'un emriyle öldürür.Dionyssos'u Hera'nın hışmından kurtarmak için kaçırır.

Kaynak: wikimedia.org

Kaynak: romanpagan.blogspot.com

Apollo ile ilgili görsel kayıtları inceleyip buradan bir derleme yapılabilr

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Ynt: Meçhul kabartma hakkında Yardım lütfen
« Yanıtla #8 : 12 Ocak 2015, 01:40:50 »
Hermesin asasının adı "Caduceus"tur sıksık Hermesin asasıyla Asklepiosunki karıştırılır

Caduceus, Yunan mitolojisinde tanrı Hermes'in altından asasıdır. Hermes'e Apollon tarafından verilmiştir. Uzlaştırma ve ateş çıkarabilme gücüne sahip asadır. Bu yüzden, birbirine sarılı iki yılan şeklindedir.

Asklepios'un Asasında ise tek bir yılan vardır ve kanatlar yoktur,

tıpkı buradaki gibi, ama bu asanın tepesinde bir lirin bulunması iyiye işaret değil :)

Bu kabartmada sanatçı her üç mitolojik karakteri tek bir kişilikte birleştirmiştir diyebiliriz
ötesini zorlamaya gerek yok, içinden çıkamayız :)

Selamlar
midena pro tou telous makarize