Gönderen Konu: Hacettepe üniversitesi sanat tarihi bölümü  (Okunma sayısı 8967 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Hacettepe üniversitesi sanat tarihi bölümü
« : 28 Aralık 2008, 16:58:25 »
Sanat Tarihi Bölümü 1965-1966 öğretim yılında kurulmuş, 1982 yılında Arkeoloji-Sanat Tarihi Bölümü adını almış, 1988 yılında Sanat Tarihi ile Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi olmak üzere iki ayrı ana bilim dalına dönüşmüştür. 1997 yılında ise Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı, Sanat tarihi bölümü olmuş ve kendi içinde Türk ve İslam Sanatı, Bizans Sanatı, Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat adıyla üç ana bilim dalına ayrılmıştır.

Bölümümüzde Sanat tarihi derslerinin yanı sıra Teknik Resim Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon dersleri verilmektedir. Her yıl yaz aylarında gerçekleştirilen yüzey araştırmaları ve kazılara öğrenciler götürülmekte, her alanda mesleki uygulamalar yapılmaktadır. Bir çok kamu kuruluşu için çeşitli projeler bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerinin iş birliği ile gerçekleştirilmektedir.

Bölümün eğitim dili Türkçe'dir. Bölümümüzde yukarıda belirtilen Ana bilim Dalları'nda lisansüstü eğitim programları yürütülmektedir.

Sanat Tarihi Bölümü'nün amacı, sanat tarihi eğitimini geniş bir kültür çerçevesi içinde yürüterek, öğrenciye etkin bir sanat görüşü kazandırmak ve ülkemizde çok gerekli olan sanat tarihi eğitimini yetki ile uygulayabilecek öğretmenler, sanat eserini koruma ve değerlendirmede yararlı olabilecek araştırmacılar yetiştirmektir.

Mezunlar; Kültür Bakanlığı'na bağlı müzeler ve koruma kurullarında, çeşitli kamu kuruluşlarında, Turizm Bakanlığı bünyesinde uzman olarak çalışabilir, turizm alanında rehberlik hizmeti yürütebilir ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı orta dereceli okullarda seçmeli Sanat Tarihi dersi verebilirler. Kültür Bakanlığı'na bağlı Güzel Sanatlar, Anıtlar ve Müzeler, Kültür ve tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlükleri'nde araştırmacı, Turizm Bakanlığı, Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde araştırma uzmanlığı, özel turizm sektöründe danışmanlık ve rehberlik hizmeti yapmaktadırlar.

Lisans:
1. Sınıf lisans dersleri:

- SANAT TARİHİ YÖNTEMLERİ VE YAZIMI - I
- SANAT TARİHİ YÖNTEMLERİ VE YAZIMI - II
- SANAT TARİHİNDE TERİM VE KAVRAMLAR - I
- SANAT TARİHİNDE TERİM VE KAVRAMLAR - II
- ANADOLU UYGARLIKLARI VE SANATI - I
- ANADOLU UYGARLIKLARI VE SANATI - II
- AVRUPA UYGARLIKLARI VE SANATI - I
- AVRUPA UYGARLIKLARI VE SANATI - II
- ORTADOĞU UYGARLIKLARI VE SANATI
- ORTA ASYA UYGARLIKLARI VE SANATI
- TEKNİK RESİM VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI - I
- TEKNİK RESİM VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI - II
- HIRİSTİYAN SANATI
- İSLAM SANATI

2. Sınıf Lisans dersleri

- TEKNOLOJİ KULLANIMI VE UYGULAMALARI
- BİZANS SANATI - I
- BİZANS SANATI - II
- ANADOLU SELÇUKLU SANATI - I
- ANADOLU SELÇUKLU SANATI - II
- OSMANLI SANATI - I
- OSMANLI SANATI - II
- RÖNESANS DÜŞÜNCESİ VE SANATI    Zorunlu
- AYDINLANMA ÇAĞINDA KÜLTÜR VE SANAT
- MODERNİZM VE MODERN SANATA GİRİŞ - I
- MODERNİZM VE MODERN SANATA GİRİŞ - II
- OSMANLICA - I

3. Sınıf lisans dersleri:

- SANAT ESTETİK VE DÜŞÜNCE TARİHİ - I
- SANAT ESTETİK VE DÜŞÜNCE TARİHİ - II
- ORTAÇAĞ KÜLTÜRÜ VE SANAT
- TASARIM TARİHİ
- ROMA SANATI - I
- ROMA SANATI - II
- YUNAN VE ROMA MİTOLOJİSİ
- TÜRK MİTOLOJİSİ
- TARİHSEL ÇEVRENİN KORUNMASI
- TAŞINIR KÜLTÜR VARLIKLARININ KORUNMASI
- GÜRCÜ SANATI
- SANAT TARİHİNDE METİN OKUMALARI
- HIRİSTİYAN İKONOGRAFİSİ
- İSLAM İKONOGRAFİSİ
- ERMENİ SANATI
- OSMANLI SÜSLEME SANATI - I
- OSMANLI SÜSLEME SANATI - II
- ERKEN OSMANLI SANATI
- ANADOLU SELÇUKLU SÜSLEME VE EL SANATLARI - I
- ANADOLU SELÇUKLU SÜSLEME VE EL SANATLARI - II
- İSLAM MİMARİSİ - I
- ANADOLU SELÇUKLU MİMARİSİ - II
- BİZANS MİMARİSİ - I
- BİZANS MİMARİSİ - II
- BEYLİKLER SANATI
- KUZEY AVRUPADA RÖNESANS
- TÜRK SANATINDA MODERNİZM VE ETKİLEŞİMLER - I
- TÜRK SANATINDA MODERNİZM VE ETKİLEŞİMLER - II
- AVRUPADA SARAY KİLİSE VE SANAT
- CUMHURİYET DÖNEMİ SANATI - I
- CUMHURİYET DÖNEMİ SANATI - II
- 20. YÜZYIL MİMARLIĞI - I
- 20. YÜZYIL MİMARLIĞI - II
- UYGULAMALI ALAN ÇALIŞMASI - I
- UYGULAMALI ALAN ÇALIŞMASI - II
- SANAT TARİHİNDE KAZI VE YÜZEY ARAŞTIRMALARI - I
- SANAT TARİHİNDE KAZI VE YÜZEY ARAŞTIRMALARI - II
- ORTAÇAĞDA AVRUPA SANATI - I
- ORTAÇAĞDA AVRUPA SANATI - II

Alıntı
İletişim:
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü 06800 Beytepe Yerleşkesi ANKARA
Tel: 0312 297 8275
Fax: 0312 299 2005
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Lisans
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2008, 16:59:04 »
Öğretim imkânlarına bağlı olarak bölüm her yıl 40 lisans öğrencisi kabul etmektedir. Bölümde lisans eğitimi yapmak isteyen kişilerin lise ya da dengi öğretimi başarıyla tamamlamış olmaları ve üniversite giriş sınavından yeterli puan almış olmaları gerekmektedir. Üniversite giriş sınavı yılda bir kez Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenmekte ve öğrenciler yine aynı merkez tarafından aldıkları puan ve tercihlerine göre ilgili öğretim kurumlarına yerleştirilmektedir.

Lisans programının süresi 4 yıldır ve en çok 7 yılda tamamlanmak zorundadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. “Hacettepe Üniversitesi Önlisans, Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği”, Madde 9.

Eğitim Olanakları
Bölümde, yaklaşık 33.000 diyadan oluşan bir arşiv ile Prof. Dr. Suut Kemal Yetkin ve Prof. Dr. Bedrettin Cömert’in bağışlanmış kitaplarından oluşturulan bir kütüphane, ayrıca Beytepe Kampüs’ünde Üniversite Kütüphanesi ve Edebiyat Fakültesi’nde bilgisayar kullanımına olanak sağlayan bir laboratuar bulunmaktadır.

LİSANS PROGRAMININ YAPISI
Öğrencilerin ortak zorunlu dersler dışında (Türkçe, İnkılap Tarihi, İngilizce vb.) dört yıllık eğitim öğretim programının en az 135 kredilik dersi kapsaması gerekir. Öğrenci bir yarıyılda en az 15, en fazla 21 kredi ders alabilme koşuluna göre derslerini tamamlamalıdır. Ayrıntılı bilgi için bkz. “Hacettepe Üniversitesi Önlisans, Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği”, Madde 8.

Bölüm zorunlu dersleri, bölüm tarafından açılan mezun olabilmek için öğrencilerin zorunlu olarak alıp başarılı olmaları gereken derslerden oluşmaktadır. Eğitim-öğretim programında 91 kredilik 32 ders yer almaktadır.
Bölüm-içi seçmeli dersler, bölümün tarafından açılan ve öğrencilerin mezun olabilmek için kendilerinden en az 40 kredi kazanmış olmaları gereken dersleri kapsamaktadır. Eğitim-öğretim programının uygulanmasını düzenleyen bölüm özel yönetmeliği uyarınca, birinci ve ikinci yıl öğrencileri (1-4. sömestre) seçmeli ders alamazlar. Söz konusu seçmeli dersler 5-8. sömestirelerde alınır.

Üniversite genelinde ortak zorunlu dersler, AİT (Atatürk İlke ve İnkılapları), TKD (Türk Dili), ve yabancı dil derslerinden oluşmaktadır. Öğrencilerin bu derslerden aldıkları kredi mezuniyet kredilerine sayılmamaktadır. Yabancı dil derslerinden alınan krediler ise mezuniyet kredisine dahil edilmekte olup bu durum her öğrenim dönemi başında bu dersler için düzenlenen Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler için de geçerlidir.

Sanat Tarihi bölüm öğrencileri mezuniyet derecesi alabilmek için eğitim süreleri boyunca toplam 40 iş günü süresince 20’şer günlük iki dönem halinde staj yapma zorunlulukları vardır. Staj her dönemin sonunda iki farklı alanda yapılmalıdır. Bu stajlardan biri 20 iş günü süre ile yüzey araştırması kazı vb. alan araştırması diğer 20 iş günü süreli diğer staj müze, sanat galerisi vb. bir alanda yapılmalıdır.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı fatogül

• Üye
  • *
  • Teşekkür: 0
Ynt: Hacettepe üniversitesi sanat tarihi bölümü
« Yanıtla #2 : 06 Eylül 2010, 00:17:48 »
DERS SEÇİMİ HAKKIN DA  YARDIM EDEBİLCEK BİRİ VARMI ACABA ?? :)))              :-\

Çevrimdışı afroditapolis

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2010, 22:05:27 »

DERS SEÇİMİ HAKKIN DA  YARDIM EDEBİLCEK BİRİ VARMI ACABA ?? :)))              :-\

sana yardımcı olabilirim. . bölümden gidip optik kodları alıp internetten ders kayıt işlemi yapabilirsin.katkı payı ödendikten sonra bilgi gözlem sayfanda otomatik olarak ders seçme bölümün açılır.bu işlem için 27 eylülde öğrenci işlerinin duyurular bölümünde ders seçmek için linkte açılmış olucak.7 / 24 bu işlemi oradan yapabilirsin. şehirdışındaysan sana optik kodlarıda verebilirim(1. sınıftaysan).

Çevrimdışı fatogül

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2010, 14:09:52 »
yok ankaradayım zaten :) yani okula gitmem gerekicek danışman hoca falan diyorlardı onu bulsam oda yardımcı olur dimi ? NASIL bulcaksam :DD      neyse çok tesekkürlr...