Gönderen Konu: Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü  (Okunma sayısı 4087 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü
« : 28 Aralık 2008, 17:46:51 »
                                                                                                                                        Sanat Tarihi Bölümü

GENEL BİLGİ

     Sanat Tarihi, tarih koşullarından doğan maddi kültür varlıklarını inceleyen bir bilim dalıdır.Görsel sanatların değişik mekanlarda, tarihsel bir süreç içindeki oluşumunu, işlevini ve mantığını inceler, sanatçı ve eserler üzerine yorumlar yaparak sanatın anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlar. Zaman içinde değişen insan ve üretimi ele alarak değişimlere ilişkin toplanan veri ve bilgiler, sanat tarihinin başlıca konusu olan sanat yapıtının açımlanmasına yöneliktir. Sanat yapıtının birincil özelliği, zamana direnip kuşaklar boyunca kalıcılığını ve evrenselliğini koruyabilmesidir. Bu nedenle sanat tarihçisi, sanat olgusunun bu kalıcılığına ışık tutmak, onu çağdaş duyarlılıkla kaynaştıracak bilgi ve yönteme dayalı yolları ortaya koymakla yükümlü olup tarihin çeşitli dönemlerinden günümüze gelmiş yapıtları bilimsel temel bilimsel yöntemlerle inceler, bu konuda yapısalcı bir çözümlemeye başvurur ve bir ülkenin, bir bölgenin, bir dönemin sanatsal yaratımlarının tümünü, sanat okullarını, sanat koruyucularını, toplumsal önemleri açısından değerlendirir. Bu bölümden mezun olanlar; alanlarında araştırmacı olabildikleri gibi kütüphanelerde, arşivlerde, müze ve saraylarda iş bulabilirler, arkeolojik kazılara katılabilirler.

AMAÇ

     Sanat Tarihi, tarih koşullarından doğan maddi kültür varlıklarını inceleyen bir bilm dalıdır. Görsel sanatların değişik mekanlarda, tarihsel bir süreç içindeki oluşumunu, işlevini ve mantığını inceler, sanatçı ve eserler üzerine yorumlar yaparak sanatın anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlar.

AÇILAN PROGRAMLAR

Lisans Eğitimi

     Lisans Programına kabul edilebilmek için adayların her yıl düzenlenen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı(ÖSS)?na girmeleri gerekmektedir.Bölüm kontenjanı her yıl 40 kişi ile sınırlandırılmıştır.Eğitim süresi dört yıldır.Öğrencilerin gerekli zorunlu , seçmeli ve mesleki seçmeli dersleri aldıkları takdirde not ortalamalarının en az 2.00 olması gerekmektedir.Bölüm yabancı dil dersi ingilizcedir.Yapılan seviye tespit sınavında başarısız olan öğrenciler bir yıl süre ile yabancı dil (ingilizce) hazırlık kursu alırlar. Bölümde ayrıca Yüksek Lisans ve Doktora programları da yer almaktadır.İstenen koşullar Üniversite ve fakülteler tarafından ilan yolu ile duyurulur.Adaylar sınava girerek kazanmaları halinde istedikleri programa yerleştirilirler.

Yüksek Lisans

     Öğrencilerin alanlarıyla ilgili tez yazma yükümlülükleri vardır.Yüksek Lisans derecesi almak için gereken öğrenim süresi en az iki yıldır.

Doktora

     Doktora öğrencilerinin alanlarıyla ilgili tez yazma yükümlülükleri vardır.Adaylar seçtikleri özgün bir konu üzerine hazırladıkları çalışmalarını seminer olarak da sunarlar.Doktora derecesi almak için gereken öğrenim süresi en az dört yıldır.

ARAŞTIRMA FAALİYETLERİ


1. Eskişehir Karacahisar Kalesi Kazısı
2. Bilecik Eski Osmanlı Kenti Kazısı
3. Antalya Antik Olympos Kenti Yüzey Araştırması
4. Frigya Bölgesindeki Kaya Kiliseleri


SUNULAN OLANAKLAR

Bilgisayar Laboratuarı

    Öğrenciler bilgisayar laboratuarının tüm olanaklarından faydalanabilirler.Tüm bilgisayarlar internet bağlantılı olup öğrencilerin daha rahat çalışmasına olanak veren programlarla donatılmıştır.

Teknik Çizim Odası

    Bu bölümde Teknik Resim ve Rölöve Dersleri yapılmaktadır Ayrıca isteyen öğrenciler odanın imkanlarından yararlanabilirler.

Seminer Odası

    Bu bölümde Yüksek Lisans dersleri yapılmaktadır.Ayrıca projelerde yer alan öğrenciler bu Bölümde gelen malzeme üzerinde çalışarak;teknik çizim ve restorasyonlarını yaparlar.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı moskvan

 • Üye
 • *
 • İleti: 1
 • Teşekkür: 0
Ynt: Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2013, 16:55:14 »
Ben araştırdım fakat bulamadın açıköğretim fakültesinde sanat tarihi varmı?

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Ynt: Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2013, 01:26:50 »
...sanırım yok,
 çok rağbet göreceğini düşünmüyor olabilirler
midena pro tou telous makarize