Gönderen Konu: selçuk üniversitesi sanat tarihi bölümü  (Okunma sayısı 5470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
selçuk üniversitesi sanat tarihi bölümü
« : 28 Aralık 2008, 18:51:23 »
http://fen.selcuk.edu.tr/sanattarihi/index.html GENEL BİLGİ      

Sanat tarihi Anabilim dalı’ nın amacı, sanat tarihi eğitimini geniş bir kültür çerçevesi içinde yürüterek, öğrenciye etkin bir sanat görüşü kazandırmak ve ülkemizde çok gerekli olan sanat tarihi eğitimini yetki ile uygulayabilecek öğretmenler, sanat eserlerini koruma ve değerlendirmede yararlı olabilecek araştırmacılar yetiştirmektir. Bunun yanı sıra Sanat Tarihi Anabilim Dali egitim ve ogretiminde Turk, Turk-Islam ve Dunya Sanatlari hakkinda temel bilgiler veren derslerle, gerek Turk Kultur ve Sanatinin, gerekse Cagdas Dunya Kultur ve Sanatinin temelini olusturan Bati Sanatini taninmasini amaclamaktadir. Sanat Tarihi egitiminin suresi 4 yildir. Egitim suresince, programda kronolojik olarak, Turk Sanatinin Asya kokenini olusturan Islamiyet Oncesi Turk Sanatindan baslamak uzere, Islam, Erken Hiristiyan- Bizans, Bati Selcuklu, Beylikler Donemi, Osmanli, Batililasma Donemi ve modern sanati kapsayan derslerde mimari, susleme, elsanatlari, resim, heykel ornekleri tanitilmakta soz konusu kapsamda seminerler hazirlanmaktadir. Ayrica Anabilim Dali programinda sanat kuramlari, terminoloji, teknik resim-rolove, yontem, restorasyon-konservasyon konularini kapsayan dersler ve seminerler yer almaktadir. Programda dersler zorunlu ve secmeli olarak belirlenmistir.  Bölümde,Türk ve İslam Sanatları, Batı Sanatı ve Bizans Sanatı Anabilim Dalları vardır.

Sanat tarihi Anabilim Dalı’nda, Sanat tarihi derslerinin yanı sıra zorunlu Teknik Resim-Rölöve seçmeli Restitüsyon-Restorasyon dersleri verilmektedir.her yıl yaz aylarında gerçekleştirdiği yüzey araştırması ve kazılara ilgili öğrenciler de götürülmekte, her alanda mesleki uygulamalaryapılmaktadır.Birçok kamu kuruluşu için çeşitli projeler de Bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerinin işbirliği ile gerçekleştirilmektedir. Ayrica ,Bölüm olarak, Ortacağ Sanatını ve kültürünü aydınlatmaya yönelik kazılar sürdürülmektedir. Ögrenci eger istemiyorsa, kaziya katilmak mecburiyetinde degildir, ancak, seminer veya tez hazirlarken arazi calismasi yapmasi, seyehat etmesi, fotograf cekmesi gerekebilir. Mezuniyette lisans tezi sarttir.

Sanat Tarihi Anabilim Dalini bitirenlere "Lisans Diplomasi" ve "Sanat Tarihci " unvani verilir. Ayrica "Yuksek Lisans" ve "Doktora" programlari yurutulmaktedir. Sanat Tarihi okumak isteyenlerin; güzel sanatlar ve sosyal bilimler ile ilgili, genel kultur donanimi güçlü, uyarıcılar arasındaki farkları algilayabilen, estetik  ve analitik düsünce gücü yüksek kimse olmaları gerekir. Adayin dil bilmesi eğitim-öğretim sonrası çalışmalarına kolaylık getirecektir.Bazı dersler görsel malzeme eşliğinde, bazılarıda uygulamalı olarakverilmektedir. Bu nedenle görme ve fizik özürlü    aday için uygun bir program değildir. Sanat Tarihci; mimari, susleme, el sanatlari, resim, heykel, minyatür gibi sanat eserlerini tanımlar, degerlendirir, korur ve tanıtır. Sanat eserlerine ve tarihi mirasa sahip cikarak, cevresini biliclendirir.

Anabilimdali dersleri disinda, Egitim Fakultesi bunyesinde acilan derslere devam ederek ogretmenlik sertifikasi alanlar Milli Egitim Bakanligi 'nin ihtiyaci dahilinde, orta dereceli okullarda ogretmenlik yapabilirler. 

Bölüm mezunları, Kültür bakanlığı’na bağlı müzelerde ve koruma kurullarında, Türkiye Elektrik Kurumu, karayolları vb.kamu kuruluşlarında, Turizm Baklanlığı bünyesinde uzman olarak çalışabilir, turizm alanında rehberlik hizmetleri verilebilir ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilirler.
Mezunlar genel olarak Kültür bakanlığı, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünde,  ve müzelerde asistanlık; Turizm bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde araştırma uzmanlığı; özel turizm sektöründe danışmanlık ve rehberlik hizmeti yapmaktadırlar.
Bölüm’ün eğitim dili Türkçe’dir
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı asenadag

• Tecrübeli Üye
  • *
  • Teşekkür: 6
Ynt: selçuk üniversitesi sanat tarihi bölümü
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2010, 14:50:08 »
Ayrıca akademik kadrosunda Prof.Dr Haşim Karpuz, Prof.Dr.Remzi Duran, Prof.Dr.Abdüsselam Uluçam, Prof.Dr.Ali Baş gibi çok değerli isimler bulunmaktadır.

Çevrimdışı hissizperson

• Üye
  • *
  • Teşekkür: 0
Ynt: selçuk üniversitesi sanat tarihi bölümü
« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2014, 16:51:27 »
BEN SELCUGA GECİŞ YAPMAK İSTİYORUM AMA HİÇ Bİ BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM ODÜ DE OKUYORUM BURADA DA COK DEGERLI HOCALARIM VAR AMA DERSLER COK AGIR VE DERSTE RESIM CEKMEK YASAK VE KOLUMUZ KOPANA KADAR NOT TUTUYORUZ ACABA SELCUK DE DE BÖYLE MI OLUYO BİLEN VAR MI ACABA ?