Gönderen Konu: Avni Memedoğlu  (Okunma sayısı 2515 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Avni Memedoğlu
« : 30 Aralık 2008, 13:57:20 »
Avni Memedoğlu
1910'da Dersim'den çıkarak Taşağıl köyüne yerleşen bir ailenin çocuğudur. Çok küçük yaşlarda, köyünde, yumurta üzerine çizdiği portrelerle, sanata olan ilgisini ve yeteneğini açığa vurmuş oldu. Ortaöğreniminden sonra, 1944'te İDGSA Resim Bölümü'ne girdi. Galeri Bölümü'nde Seyfi Toray'ın, atölyede Cemal Tollu'nun öğrencisi oldu. 1950'de resimleri nedeniyle tutuklandı ve salıverildi. 1953'te İzmir'e yerleşti. Bir yıl sonra, burada ilk sergisini açtı. 1957'de geldiği İstanbul'da, bir süre reklamcılık ve tabelacılık yaptı. İl imar müdürlüğünde çalıştı. 1959'da arkadaşları Marta ve Nejat Tözge, İhsan ve Vahyi İncesu, Hikmet Ak-süt ile "Yeni Dal" sanat grubunu oluşturdu. Grubun sanat bildirgesini kaleme aldı. 1961'de bu grubun ikinci sergisi nedeniyle, Öteki arkadaşlarıyla birlikte tutuklandı. 1962'de TİP'in ilk üyeleri arasında yer aldı. İstanbul'da serbest sanatçı olarak yaşamını sürdürmektedir.

KAZANDIĞI ÖDÜLLER
* 1988 22. DYO Sergisi {Başarı ödülü)
* 1989 Yunus Emre Resim Yarışması (Başarı ödülü)

SANAT ANLAYIŞI
Avni Memedoğlu'na göre, sanat "sosyal bir olaydır. O nedenle de sosyal bir amaca bağlıdır. Bu amaç, sanatçıyı, içinde yaşamakta olduğu topluma ve çevresine karşı sorumlu tutar. Resimlerinde, bu amacına uygun tema ve üslup karakteri ağır basar. Sosyal-eleştirel bir tutumla, topluma ayna tutar. Resimlerine yansıyan konular, çevresinde tanık olduğu ve bizzat gözlemlediği yaşam sahneleridir. Resim sanatımızda Ruhi Arel, Turgut Zaim gibi sanatçılarla başlayıp Neşet Günal, Balaban, îrfan Er-tel, Mümtaz Yener ve Nuri İyem gibi sanatçılarla süren toplumsal gerçekçi sanat anlayışının, orta kuşak temsilcileri arasında yer alır. Toplumcu ve insancı (hümanist) bir sanat anlayışını benimser

Kolaj ve asamblaj gibi, çağdaş sanat tekniklerini, tablonun içinde yanılsaman yeni imgeler üretmekte ve bu imgeler aracılığıyla görüntünün değişken yorumlarına yönelmektedir
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Ynt: Avni Memedoğlu
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2008, 13:57:36 »
Avni Memedoğlu 9 Ekim 1998 tarihinde yaşamını yitirmiş ama yaşamı ile resimleri arasındaki kan uyumu ve siyasal mücadelesi ile tutarlı eserleri yaşamaya devam etmektedir. Yokluktan gelip sonsuzluğa giden sanat serüvenindeki yaratımları bir çok afiş, duvar resmi, kitap kapakları ve tablolarında görmek mümkündür.

Siyasal baskılardan yılmadan, her türlü yargılamalara, aşağılanmalara karşın resim yapmayı son anına kadar Kadıköy'deki küçük odasında sürdürmüştür.

Çakırcalı

YENİDAL GRUBU. 1959 yılında, Ressam Avni Memedoğlu, Seramikçi Nejat Tözge, Ressam Marta Tözge, Ressam Kemal İncesu, Ressam İhsan İncesu, Ressam Hikmet Aksüt, Yontucu Vahi İncesu tarafından kurulan ve sosyalist gerçekçi resimler yapan sanatçılar grubudur. Kuruculardan Avni Memedoğlu’nun ifadesinde grup, “ülkemizde ilk kez Fantastik Burjuva Sanatına Karşı (reaksiyon olarak) kurulmuş Sosyalist Realist bir gruptur” diye belirtilmiştir. Ressam İbrahim Balaban da Nisan 1961’deki ikinci grup sergisinde ve grup içinde yer almıştır. Bu sergiden sonra komünizm propagandası yaptıkları iddiası ile üyeler tutuklanmış, sergi kapatılmış ve 15 eser de müsadere edilmiştir. Grup üyelerinden Polonyalı ressam ve o sırada Paşabahçe Şişe ve Cam fabrikasında ressam olarak çalışan Marta Tözge baskı ve işkence sonunda akli dengesini yitirmiş, daha sonra grup üyeleri çalıştıkları iş yerlerinden atılmış ve işsiz kalmıştır. Yargılamalar sonunda grup 15 Eylül 1961 yılında aklanmasına rağmen dağılmış ve bir daha da bir araya gelememiştir.

Ahmet Şişman- Sanat Terimleri Sözlüğü
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Politika Sanat- Estetik Yolunda 'Emeğin Ressamı'
« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2012, 20:11:51 »
Politika Sanat- Estetik Yolunda 'Emeğin Ressamı'
Avni Memedoğlu

Türkiye'nin "200 yıllık Batılılaşma" mücadelesinde, hemen hemen her alanda, ne Doğulu ve ne de Batılı diyebileceğimiz olgulara rastlıyoruz. Batı kültür emperyalizminin dejenere, yoz ve kozmopolit sanat anlayışları bulunduğumuz coğrafyanın insanına bilinçli olarak empoze edilmiştir.

Politika, sanat, kültür, estetik vb. alanlarda "arabesk" bir görünüm içinde kuşatılan bizim insanımız kapitalist yabancılaşmanın sömürüsüne terk edilmiştir.

Emperyalizmin bu çok yönlü sömürü ve kuşatmasını zamanında gören ve sorumluluk bilinciyle bu tehlikeli olguya karşı koyan insanlarımız, örgütlerimiz her dönemde görevlerini yapma çabası içinde olmuştur.

Elinizdeki kitap, POLİTİKA-SANAT-ESTETİK YOLUNDA... 'Emeğin Ressamı' Avni Memedoğlu'nun Yaşam Öyküsü-Yenidal Grubu ve Sanat Anlayışı-Yazı ve Polemikleri-Mektup ve Şiirleri-Hakkında Yazılanlar-Söyleşi ve Anılar-Yapıtlarında Seçmeler'i kapsayan, emperyalizmin "kültür" politikasını karşıya alan ve açığa vurmayı amaçlayan bir kitaptır...

midena pro tou telous makarize