Gönderen Konu: Sivas, Divriği kale camii  (Okunma sayısı 10550 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stairway

• Üye
  • *
  • Teşekkür: 1
Ynt: Divriği kale camii
« Yanıtla #10 : 27 Mart 2013, 17:36:15 »
teşekkürler çok güzel bilgiler bulmuşsunuz. şimdi farklı bir açıdan bakıyorum yapıya.  belki de mimar bir pavlikan. bende yeni bilgiler edindikçe sizinle paylaşacağım. ve bende sizin gibi düşünüyorum şahin şah muhtemelen yapı da sadece onarım yapmıştır.  bir şey daha merak ediyorum o dönemde sivas da yapılan yapılar da bir bazilikal form hakim. o dönem de  etkilenmeler çok fazlaydı sanırım.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
« Yanıtla #11 : 29 Mart 2013, 00:08:21 »
sivas çok hakim olduğum bir yer değil, fakat geçmişi bu konuda bizi yönlendirebilir, taş işçiliğinin neden bukadar ileri onu damerak ediyorum
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı stairway

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 29 Mart 2013, 01:54:50 »
yani Anadolu taş konusunda bereketli bir memleket ve dayanıklılığı hasebiyle kullanılıyordu. benim dikkatimi çeken nokta bazilikal olması taç kapısı özellikle bir de sizin bilgilerinizle değişik bir bakış açım oldu.

Çevrimdışı stairway

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 29 Mart 2013, 02:01:26 »
bir de dikkatimi çekti kapı yapı da biraz eğreti duruyor sanki onarım görmüş yerine bambaşka bir şey konulmuş gibi  size de öyle geldi mi ?

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
« Yanıtla #14 : 29 Mart 2013, 23:51:03 »
evet bu ilginç, ilk mimariye saygıdan yapının geriye kalan cephesi yeni bir kaplamanın altında bırakılmak istenmemiş olabilir,
- günümüzde eski binaların cephelerinin camla veya benzeri malzemelerle tekrar kaplanması gibi düşünün, o eski bina, (kütle) kaybolup gidiyor. - bir sebeple bu istenmemiş olabilir.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı stairway

• Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 30 Mart 2013, 14:49:21 »
nette yapı hakkında çok bir bilgiye ulaşamadım doğrusu ama iyi bir restorasyon geçirmemiş olduğu çok belli yani yapının cephesi moloz taşken taç kapı neden bu şekilde bilemiyorum. belki de orjinal değildir.