Gönderen Konu: Camiye dönüştürülme aşamasında olan Trabzon Ayasofya Müzesi Müze olarak kalmalı!  (Okunma sayısı 1494 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı folklorist

 • Üye
 • *
 • İleti: 2
 • Teşekkür: 1

Trabzon Ayasofya

Camiye dönüştürülme aşamasında olan Trabzon Ayasofya Müzesi Müze olarak kalmalı!

Karadeniz Bölgesinin en önemli tarihi yapısı olan 700 yıllık Trabzon Ayasofya kilisesi, 1958-62’de Edinburgh Üniversitesi ile vakıfların işbirliğiyle Osmanlı döneminde tarihi fresklerin üzerine sürülen ziftler temizlenip, restore edilerek müzeye çevrilmiştir. Her yıl yerli yabancı on binlerce turist tarafından hayranlıkla ziyaret edilen Trabzon Ayasofya tıpkı Cumhuriyetimizin kurucularının bilgeliğiyle müze statüsü verilen İstanbul'daki adaşı gibi, yerel, ulusal ve evrensel kültür mirasımızın eşsiz bir parçasıdır. Trabzon Ayasofya’nın siyasi menfaat sağlamak uğruna bürokratik kağıt oyunlarıyla gerçekleştirilen bir oldu bitti ile hiç bir ihtiyaç olmadığı halde camiye dönüştürülmesi ve ibadete açılması planlanmakta olup, bu eylemin gerektirdiği fiziki değişiklikler ile tarihi yapının telafisi mümkün olmayan şekilde zarar görmesi kaçınılmazdır. Sözün özü, müze özelliği taşıyan bir tarihi eserin medeni dünyada benzeri olmayan bir şekilde ve Taliban’ın put olduğu gerekçesiyle Afganistan Baminyan'daki 53 metrelik Buda heykelini top atışıyla parçalamasıyla yarışacak hoyratlıktaki bu dönüşümünü desteklemiyor, Trabzon Ayasofya’nın müze olarak kalmasını arzu ediyoruz.

İmza vermek için: http://www.change.org/tr/kampanyalar/t%C3%BCrkiye-cumhuriyeti-devleti-ilgili-makamlar%C4%B1-trabzon-ayasofya-m%C3%BCzesi-m%C3%BCze-olarak-kalmal%C4%B1
Kampanya ve Trabzon Ayasofya hakkında daha fazla bilgi için: http://karalahana.com/makaleler/tarih/trabzon-ayasofya-muze-olarak-kalmali.html

World heritage Trabzon Hagia Sophia must be stayed as a Museum

The church of Hagia Sofia in Trabzon, north-eastern Turkey, which is a museum today, will be converted into a mosque according to the local Vakif Direction of Trabzon, which is the owner of the estate. The reconstruction works have already been started.

World heritage Trabzon Hagia Sophia must be stayed as a Museum! Support us!  sign the petition!

More info (In Englısh) at: http://karalahana.com/english/Trabzon-Hagia-Sophia-must-be-stayed-as-a-Museum.htmlCamiye dönüştürülen yapının içindeki tarihi fresklerin kaderi belli değilTrabzon Aysofya kilisesinin denize bakan duvarındaki kireçtaşı bloklar üzerinde çizilen ve Osmanlı denizciliğinin adeta resimli tarihçesini oluşturan gemi grafitileri 17. yüzyılın başlarında yapılmıştır. Büyük şans eseri günümüze ulaşan bu çizimlerin bile korunması lazım.

Ayasofya, Osmanlı dönemi postakartı

Kampanyaya destek verenlere teşekkür eder, yıkım, döküm tadilat işleri başlamadan gerekli tepkinin oluşması için imza linki ve olan bitenin sosyal paylaşım sitelerinde dillendirilmesinin acil gerekliliğini bildiririm.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Trabzon Ayasofya ibadete açılacaksa ait olduğu dine vakfedilmesi daha doğru olmazmı ?

memlekette ibadet edecek yeterince cami var hatta okadar çok varki camiler mimari açıdan yozlaşmış durumdalar, ibadet edeni mekan ve kütle kurgusundan sebep manevi olarak doyurmaktan çok uzaklar.
 
Etnik oyunların içine din ve tarih baharat olarak kullanılıyor gibi, serin kanlı olmakta fayda var.
midena pro tou telous makarize