Gönderen Konu: Ebru Sanatı  (Okunma sayısı 1029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Ebru Sanatı
« : 31 Aralık 2008, 20:41:00 »
Tanımı:
"EBRU" Farsça bir kelime olup "kaş" manasındadır.Tasavvufta ebri tek başına Allah-ı taalanın birlik sıfatına işarettir diye tanımlandığına göre Farsçada EBRİ bulut manasına gelen "Ebr" kelimesi Ebri şeklinde telaffuz edilince, Arapların Varak'ul Mücezza diye tarif ettikleri damarlı kağıtla aynı şeyin yani Ebrinin kastedildiğini anlıyoruz. Zamanla galat bir söylenişle Ebri kelimesi Ebru olarak yerleşmiştir.Ebru, kağıt bezekçiliğinde yüzünde türlü renk ve biçimde boya bulunan suyun üzerine kapama yoluyla kağıda yapılan hare, budak ve dalga gibi çeşit çeşit süs diye tanımlanırken, "Eski Eserler Ansiklopedisi"nde kalemsiz fırçasız kağıt üzerine çiçek resmi yapanlara Ebrucu denir diyor.

Ebru'nun Tarihçesi
Ebruculukta tarih ve imza atma geleneği olmadığı için geçirdiği evreleri ancak eskilerle yenileri yanyana koyduğumuzda renk ve motiflere bakarak değerlendirebiliyoruz.

Eldeki örneklerin gösterdiği kadarıyla bu sanatın kaynağı 16.yüzyıldan daha geriye gitmemektedir.Ebru Sanatının tarihi ile ilgili olarak yapılan araştırmalar sonucunda 1582 yılında İstanbul'da Padişah tarafından yapılan bir düğün merasiminde aralarında ciltçiler, kağıtçılar ve kağıt boyayıcıların yer aldığı 148 meslek grubu görülmektedir.Fakat ne yazık ki, usta-çırak geleneği ile yetişen ebrucular pek dışarı açılmamıştır.Özbekler tekkesinde yapılan ebruların bir bölümünün Beyazıttaki Sahaflar Çarşısı civarında bulunan kağıtçılar ve hat malzemesi satan dükkanlara, bir bölümünün de Saray Nakışhanesine satılarak tekke giderlerine katkıda bulunulduğu bilinmektedir.

İsimsiz sanatçılar aracılığıyla güzel sanatlar düzeyine ulaşan Ebruda imza ve tarih atmama geleneği hala sürmektedir.Prof.Dr. Önder Küçükerman'dan şöyle bir olay dinlemiştik: "Tibet'e seyahtimizde bir dağ köyünde ebru yapan ihtiyar bir ustaya imzanızı atar mısınız dediğim zaman hiddetlenerek elindeki fırçayı gösterip bundan düşen her damla benden bir şeyler alırken gördüğün her zerr benim imzamdır." diyerek cevap vermiş.

Hattatların her birinin yazılarında şahsiyetlerini belli eden özellikler ebruda da vardır.Ebrucunun eserlerinde kendi ruh dünyasını görmek mümkündür.

Belki de İslami düşüncenin etkisiyle insanımız resme olan kabiliyetini hat sanatına yansıttığı gibi, insanımızın bu kabiliyeti aynı şekilde bir renk cümbüşü içinde iddiasız fakat kendinden emin bir şekilde ebruda da vücut bulmuştur.
midena pro tou telous makarize