Gönderen Konu: DOKUMALAR  (Okunma sayısı 960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
DOKUMALAR
« : 31 Aralık 2008, 20:45:08 »
DOKUMALARÇarpana Mekiksiz
Dokumalar Dokumalar
Mekikli Kirkitli
Dokumalar Dokumalar
a. Düz Dokumalar a) Düz Dokumalar
b. Armürlü Dokumalar b) Havlı Dokumalar
c. Jakar Dokumalar


d. Dokuma Örgülerinin Sınıflandırması

1. Bez Ayağı Dokuma: En basit dokuma tekniğidir. Atkı ipliği çözgü iplerinin bir altından bir üstünden geçirilerek yapılır (Şekil 20-1). Patiska Amerikan bezi tülbent bu teknikle dokunur.
Şekil 20-1

2. Şayak Dokuma (dimi): Örgü her sırada bir kaydırılarak bir alt üç üst olarak dokunur. Dokumaya bakıldığında atkı ipleri daha çok görülüyorsa atkı dokuması çözgüler daha çok görülüyorsa çözgü dokuması denilir (Şekil 20-2).
Şekil 20-2

Bu teknik her çeşit dokuma maddelerinin dokumasında kullanılır. Örneğin: yünlülerde gabardin pamuklularda dimi ve pamuklu gabardin ipliklilerde fular olarak kullanılır. Şayak dokumalar sağlam ve güzel görünüşlü kumaşlardır.

3. Saten Dokuma: Yüzeyi parlak tersi mat dokumalardır. Atkılar dört çözgü üzerinden alınarak bir alttan geçirilir. Her sırada bir iplik kayarak yapılır. Üstten fazla iplik kaldığı için parlak görünür (Şekil 20-3).

Pamuk ve iplikten yapılmış iplikler kullanılır. Dokumada asıl görev atkılarındır. Çözgüler bağlantı yaparlar. İçi dolu kareler çözgü ipliğinin atkı ipliğinin üstünden geçtiğini; içi boş kareler ise atkı ipliğinin çözgü ipliğinin üstünden geçtiğini gösterir.

Şekil 20-3

4. Atlas Dokuma: Atlasın dokunuş tekniği de saten gibidir. Aradaki fark çözgü iplerinin kumaşın yüzünde daha çok bulunmasıdır. Atkılar çözgüden daha kalın olup bağlantıyı sağlarlar. Atkılar bir çözgünün üstünden geçirilir 4 çözgü üstte bırakılır her sırada iki ip kayarak devam edilir (Şekil 20-4).
Şekil 20-4

5. Kruvaze Örgüler: Şayak örgünün çiftlisidir. Kumaş üzerinde oluşan verev çizgiler daha kalın ve belirgindir. Dokuma iki alt iki üst yapılır ve her sırada bir ip kaydırılır (Şekil 20-5)

Şekil 20-5


2. BASİT DOKUMA aaaGAHI YAPILMASI

a. Mukavva aaagah
Dokuma işleminde kullanılan en basit aaagahlardır. Kalın bir mukavva ile istenilen boyutta aaagah hazırlanabilir.

Mukavva aaagahının Hazırlanması
b. İstenilen boyutta mukavva alınır. Kısa kenarlarına karşılık olacak şekilde bir veya yarım santim ara ile çözgülerin gerilmesi için çentikler yapılır.
c. Mukavvada çentik yerine çözgüleri germek için topluiğne veya raptiye kullanılabilir.

d. Çerçeve aaagah
Dokumanın en ilkel biçimde yapıldığı bir aaagahtır. Tahtadan yapılmış bir kasnaktır. Boyutları yapılacak işe göre değişebilir. Çanta örtü yastık gibi küçük boyutlardaki dokumalar için kullanılır. 3 cm – 35 cm genişliğinde çıtalardan oluşan kasnakların karşılıklı iki kenarına 1 cm ara ile çivi çakılarak aaagah hazırlanır.

e. Tarak Gücü aaagah
Tarak; aaagahın yan tahtalarına takılı olan çözgüleri düzgün tutan atkıları sıkıştıran parçadır. Bu parça ince demir çubuklardan veya kamışlardan kesilen ince çubukların eşit aralıklarla paralel bir şekilde yerleştirilmesi ve birleştirilmesi ile yapılır.
Dişleri arasındaki boşluklara ilik denir. Bir santimetredeki diş sayısı tarağın numarasını oluşturur. Üst levente geçirilen çözgü ipleri iliklerden ve dişlerden geçirildikten sonra alt levente bağlanır.
midena pro tou telous makarize