Gönderen Konu: Yunan Kolonileri  (Okunma sayısı 652 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rozerin

• Üye
  • *
  • Teşekkür: 0
Yunan Kolonileri
« : 19 Ekim 2014, 23:13:03 »
Yunan kolonileri hakkında kitap arıyorum öneride bulunursanız sevinirim
teşekkürler

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Ynt: Yunan Kolonileri
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2014, 22:08:10 »
Merhaba

konuyu biraz daraltmak faydalı olacaktır, Tüm yunan kolonilerini mi araştırıyorsunuz yoksa sadece anadolu ile mi sınırlısınız
yani coğrafi bir sınırınız varmı; doğu, orta ve batı akdeniz, karadeniz, ege her biri kendi içinde ayrı bir dünyayı ihtiva ediyor.

Birde (belki benim kafamdaki yunan medeniyet tarihi bu şekildedir bilmiyorum) yunan medeniyetini kendi içinde değerlendirdiğinizde ilk çağ orta çağ gibi bir ayrım yapmanız gerekiyor kolonizasyon dönemi ise ortaçağın sonunda başlar - denilir

fakat ben bunu garip buluyorum, mesela kolonileşme öncesinde yunan kabul edilmeyen yerel kültürler süreç sonunda gelenek ve görenekleriyle birlikte birden zaten yunan idiydiler -oluveriyorlar.

İlk çağ yunan kültürünün orta çağ sonunda dört bir yana yayılan bildiğimiz yunan kültürü olmadığını, (en azından orta çağ sonunda) zaten yunan kimliği altında yaşayan (-ki yunandan ziyade helen yada grek demek daha sıcak bana) birçok farklı kültürü içinde barındırdığını düşünüyorum

hal böyle olunca istilayı yapan yunan, bu istiladan kaçan yunan, koloniyi kuran yunan, koloninin kurulduğu toprak ise zaten öncesinde de yunan -  gibi sorulara daha net yanıtlar bulabilirsiniz.

tabi bu benim konuya bakış açımdır muhtemelen gerçek çok daha farklıdır ve eksik bilgim düşüncemi bu şekilde yönlendirmiş de olabilir

:) şimdi başa dönüp konuyu toparlarsam; Önce Araştırmanızın coğrafi sınırlarını çizelim sonra detaylandıralım ve kaynaklarımızı aramaya başlayalım !
midena pro tou telous makarize