Gönderen Konu: Olimpos Dağı, Όλυμπος, Olympos, Semavatevi  (Okunma sayısı 582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Olimpos Dağı, Όλυμπος, Olympos, Semavatevi
« : 31 Temmuz 2015, 13:19:13 »

3d simulasyon

Olimpos Dağı (Yunanca: Όλυμπος, Olympos; Eski Türkçe: Semavatevi ), Yunanistan'ın kuzeyinde, Tesalya ve Orta Makedonya idari bölgeleri arasında kalan meşhur dağdır. Dağ, 2.917 m yüksekliği ile Yunanistan'ın en yüksek noktasıdır ve aynı zamanda mitolojide Yunan Tanrılarının evidir.

Başkent Atina'ya 263 km, Selanik'e ise 78 km uzaklıktadır. Olimpos Dağının 752m'den başlayarak 2917m'ye ulaşan 52 ayrı zirvesi vardır. Kasım-Mayıs döneminde zirveler karla kaplıdır. Kışın sıcaklık -20 °C,+10 °C; yazın ise 0 °C,+20 °C arasındadır. Yıllık 1000-1800mm yağış alan dağ, birçok küçük akarsuyun kaynağıdır.

Olimpos Ulusal Milli Parkı, 1938 yılın Yunanistan'nın ilk milli parkı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca dağ, 1981 yılından beri, bir UNESCO projesi olan Dünya Biyosfer Reservlerinden biridir.

Dağa yönelik ilk keşif gezilerinden birini Avcı lakabıylada bilinen Osmanlı Sultanı IV. Mehmet'in gerçekleştirdiği söylenir. Ama kayıtlardaki ilk zirve tırmanışı 1780 yılında Fransız denizci Sonini'nin gerçekleştirdiği başarısız girişimidir. 1913 yılına kadar zirveye ulaşan olmamıştır. 2 Ağustos 1913 günü Yunan yerel bir avcı olan Chris Kakalas rehberliğinde iki İsviçreli, Fred Bouasona ve Daniel Bo-Beauvais zirveye ulaşırlar.
Mitoloji

Antik Yunan inanç sisteminde, dağın zirvesinde bulutların arasında Yunan Tanrıları yaşar. Tanrılar, dağın adından dolayı Olimposlular ya da Oniki Olimposlu olarak anılır. Dağ, Titanlar Savaşında Olimposluların kalesi durumundadır.

Antik çağda toplam 19 dağ Olimpos ismini taşımıştır (eski Yunanca'da ve bağlı kaynaklarda Olympos, Latince'de ve bağlı kaynaklarda Olympus). Bunlardan bazıları,

    Olimpos, Eski Yunan Mitolojisi'nde tanrıların oturduğu kabul edilen ve 2919 m. yükseklikle Yunanistan'ın en yüksek zirvesini oluşturan Tesalya bölgesindeki dağ,
    Mysia Olimpos Dağı (Uludağ), Bursa'da, antik çağda Mysia Olimposu olarak da anılmış olan ve Marmara Bölgesi'nin en yüksek zirvesini oluşturan dağ,
    Paphlagonia Olimpos Dağı (Arıt Dağı), Antik çağda ve 19. yüzyıl Batılı gezginleri tarafından Paphlagonia Olimpos'u olarak anılan bu dağ, Bartın merkezi doğusunda, il merkezi ile Arıt beldesi arasındaki Arıt Dağı'na denk düşmektedir.
    Olimpos Köyü, Antalya'da antik kent kalıntıları bulunan bir vadi ve aynı zamanda tatil yöresi,
    Olimpos Tepesi (Kıbrıs), Kıbrıs adasının 1952 m. ile en yüksek zirvesini oluşturan dağ,

Bu tarihi isimden esinlenerek, ABD'de iki dağa ve Mars'ta bir dağa aynı isim verilmiştir.

Olympos Yunanca bir kelime olmadığına dair varsayımlar da bulunmaktadır. Bu adın kaynağı ve anlamı tam anlamıyla bilinmese de eski Anadolu dillerinden geldiği ve ve çoğunlukla "yüksek dağ" anlamını taşıdığı anlaşılmaktadır. Gökyüzündeki bulutlara kadar doruğu uzanan ve tanrıların yerleşim edindiği inancı Sümerlerden Yunan'a girmiştir

Kaynak: Wikipedia
midena pro tou telous makarize