Gönderen Konu: Hindistan sanatı  (Okunma sayısı 10793 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Hindistan / Yuvarlak Dünyanın Köşeleri
« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2012, 19:43:56 »
Hindistan / Yuvarlak Dünyanın Köşeleri
Bülent Demirdurak

Yuvarlak Dünyanın Köşeleri serisi kitapları, sizleri gidilen yerde yaşayacaklarınızla ilgil olarak bilgilendirecektir. Ülkeye ayak bastığınz andan başlayarak şehir merkezine nasıl gideceğinizi, metro ve otobüs sistemlerini, gidilen ülkenin mutfağını, restoranlarını, tarihi yerlerini, müzelerini, mağazalarını, danslarını, sokaklarını ve de en önemlisi insanların rehber ve gezgin gözüyle anlatmaya çalışacaktır.

Yabancı diyarlarda, en güzel anıların kişisel deneyimler olacağını unutmadan, vaktinizi gerektiği gibi değerlendirebilmenize yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana..
Bülent Demirdurak
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Hindistan Cep Rehberi
« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2012, 19:45:17 »
Hindistan Cep Rehberi
DOST KİTABEVİ

Mükemmel fotoğraflar, kolay anlaşılır haritalar ve Hindistan’ı keyifle gezmenize yardımcı olacak her türlü bilgi...

· Masalsı mekanlar: Agra’da Tac Mahal, Ellora ve Ajanta’da mağara tapınakları, Caipur’da Amber Sarayı
· Görkemli Şehirler: Hindistan’ın ekonomi merkezi, Delhi, bir geçit olan Mumbay, Bengal’in dinamik metropolü Kolkata (Kalküta), gidilmesi kolay Çennay

· Büyüleyici Doğal Alanlar: Sıkkım’ın ihtişamlı dağları, Kanha’nın kaplan alanları, Kerala’nın Malabar Kıyıları
· Aktiviteler: Himalayalar’da yürüyüş

· En iyi yiyecek ve içecekler, ayrıca dil ve kültürel ipuçları ve çok daha fazlası...
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Hindistan Gezi Rehberi
« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2012, 19:46:18 »
Hindistan Gezi Rehberi
Zafer Bozkaya

1997 ilkbaharında Hindistan'a tek başına bir yolculuk yapmaya kara verdiğim dönemde bu kitabın karşıma çıkmasının beni ne kadar mutlu ettiğini anlatamam. Bu ilk türkçe rehber kitap gerçekten de işimi oldukça kolaylaştırmış, doğuya olacak bu ilk yolculuğumu kolayca yapabilmemde çok yardımcı olmuştu. Elinizdeki yeni ve güncellenmiş baskısıyla genç gezginlerimize rehberlik edecek eşsiz bir kaynak...
Faruk Budak

186 ülke gezdim ama bazı ülkeler çok farklıdır. Yüzlerce defa gitseniz, hep aynı heyecanı aynı güzellikleri aynı doğallığı yaşarsınız. İşte "Hindistan" böyle bir ülkedir. Renklerin ve dinlerin mozayiğidir. Bir fotoğraf cennetidir. Gidin ve görün , yolun çağrısına uyun... Zafer Bozkaya eseriyle bu tılsımlı coğrafyanın kapılarını size açıyor.
Prof. Dr. Orhan Kural

Zafer Bozkaya bu yolların ilk yolcularından. Kitabı da öyle... Eğer alıp başınızı Hindistan'a gidecekseniz bu kitap mutlaka yanınızda olsun. Hem fazla aranmadan nerde yatıp kalkacağınızı, ne yiyip içeceğinizi bulursunuz, hem de gittiğiniz yerin tarihini, coğrafyasını öğrenirsiniz. Dünyanın bu en özel rotasında Türkiyeli gezginleri kendi dilinde yoldaştır Zafer Bozkaya'nın Kitabı.
Özcan Yurdalan

Hindistan'ı anlayabilmak yabancı bir 'gezgin'için pek mümkün değildir. Bu nedenle de Hindistan'ı tanıyabilmak için yollara düşen seyyahlara tavsiyem, Hindistan'ı duyumsamaya, Hindistan'la karşılıklı sevgi ve saydıya dayanan bir iletişim kurmaya çalışmak olacaktır. "Hisdistan gezegeni"nin çevresini saran karmakarışıklar haresi, bir yabancının bu gezegenin derinliklerine girmesine zaten izin vermez. Hindistan'ı tanımanın tek yolu vardır; o da sokaklardır. bu sokaklarda hayat kendine özgü kişilik, nitelik ve renklerde akar. Yakın zamana kadar Hindistan'ı 'keşfe' yeltenen Türk gezginlerin önlerinde yerli bir klavuz kitap bile yoktu. Bizler Hindistan'ı düşe-kalka , el-ayak yordamıyla tanımaya çalıştık (bkz; Sırt Çantamda Coğrafyalar, Nadir Paksoy, Bağlam Yayınları). Bazılarımız sınırlı bütçelere kıyıp Lonely Planet'in kılavuz kitaplarını edindi. Zafer Bozkaya'nın Hindistan GeziRehberi işte bu sorunu çözmeyi amaçlayan biricik yerli kaynak olam özelliğini hâlâ koruyor.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Made in India / Hindistan Gezi Notları
« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2012, 19:56:31 »
Made in India / Hindistan Gezi Notları
James O'Reilly/ Larry Habegger

Aşkın göz kamaştırıcı anıtı Tac Mahal; sariler içindeki kadınlar ve türbanlı mihraceler; ülkenin kurucu lideri Mahatma Gandi; hala toplumu derin bir şekilde bölmeye devam eden kast sistemi; Doğu Asya'nın dini önderi Buda ve kutsal sayılan ineklerin cenneti; cesetlerin yakılarak küllerinin döküldüğü kutsal Ganj Nehri; dünyanın en yüksek dağları Himalayalar; bilişim ve yazılım dünyasına yön verenler... Muson yağmurları, filler, kaplanlar, Hint fakirleri, 330 milyon tanrı ve tanrıça... "Hindistan" denilince ilk akla gelenler bunlarsa eğer, bu kitapta da bunlar var.

Ama sadece bu kadar değil; dünyanın en kalabalık demokrasisi; dünyanın bütün dinlerinin buluştuğu bir ülke; dünyanın en büyük sinema endüstrisi; dünyanın en büyük "beyin göçü"nün olduğu toplum... Hindistan aynı zamanda bunlarsa eğer, bu kitapta bunlar da var.

Hindistan'a Batı'dan gidenlerin çoğu yaşamlarındaki soruların cevaplarını bulmak, özellikle de manevi olarak zenginleşmek için gidiyor. Gerçekten de Hindistan'da her şeye cevap var, hem de fazlasıyla... Hindistan'ı karış karış gezerek gözlemlerini, izlenimlerini, anılarını bu kitapta toplamış yazarlar aracılığıyla Hindistan'a gitmeden de bu cevapları bulmanız mümkün. En sefil yaşam koşullarıyla akıl almaz bir zenginliğin, hastalık ve yoksullukla ileri teknoloji ve bilimin, olağanüstü bir müzik ve dans sanatının inceliğiyle kaba bir politik yozlaşmanın ve kitlesel şiddetin yan yana yaşadığı, derin bir çelişkiler toplumudur Hindistan.

Hinduların inandığı gibi, eğer ruh bir bedenden diğerine geçiyor ve yeniden dünyaya geliniyorsa Hindistan'ı mutlaka görmelisiniz, ya bu yaşamınızda ya da bir sonrakinde...

Ya da bu kitabı okumalısınız!
midena pro tou telous makarize