Gönderen Konu: MYKENAİ SANATI  (Okunma sayısı 2433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
MYKENAİ SANATI
« : 07 Ocak 2009, 13:23:25 »
Ege dünyasının biçimler evreninde Mykenai sanatı. Girit'teki Minos sanatından ayrı düşünülemez ve bunun pek çok alanda bir çeşit uzantısı sayılır; yalnız mimarlık açısından özgün bir anlatıma ulaşmıştır; bunun da başlıca örnekleri Tiryns, Pylos, Argos, Dendra, vb. sitlerdir.

MİMARLIK
İ.Ö. XIII. yy'da bir tepe üstüne ve bir sur içine yapılan Mykenai Krallık Sarayı, Girit'teki Knossos Sarayı'ndan daha büyük boyutlu ve daha yalın bir yapıda olmasıyla ayrılır. Ana bölümünde, on ikiye on boyutlarında dikdörtgen biçimli geniş bir megaron'dan oluşan sarayın önünde bir "hol", bunun önünde de bir avlu, avlunun ucundaysa taht salonu bulunurdu. Evin ana merkezi sayılan megaronda çatıyı taşıyan dört sütunla çevrili bir ocak yer alırdı. Genellikle bu ocak çevresinde oturulup, çeşitli sorunlar tartışılırdı. Bu krallık yapısının yanı başında en sıradan binalar, çeşitli konutlar, atölyeler, ambarlar yer alıyordu. Tüm bu yapılar bütünü, dev surlarla koruma altına alınmıştı ve bu surlar da kuzeyde ve batıda bulunan iki kapıyla dışarıya açılıyordu. Batıdaki iyi korunmuş olan kapı, Aslanlı Kapı'ydı (İ.Ö. 1300–1200), Kapının üst bölümünde yer alan yekpare ve kalın taştan bir kiriş üstünde bırakılmış üçgen biçimli boşluğa ikinci bir taş bloğu yerleştirilmiştir; bunun üstünde de iki dişi aslan kabartması vardır; başsız olan bu aslanlar, bir sütunun her iki yanında karşı karşıya dururlar. Bu aslanlı blok Yunanistan'daki anıtsal heykelciliğin ilk örneklerinden biridir.

Myjenai'deki surların içinde bir dizi kral mezarı ile dokuz tholoi (yuvarlak anıtlar) yaralıyordu. Anıtların en ünlüsü "Atreus hazinesi" ya da "Agamemnon mezarı" olarak adlandırılan ünlü tholos'tur.

Burada altın masklar, kolyeler, altın ve gümüş kakmalı kılıçlar ortaya çıkarılmıştır.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Minos Uygarlığı
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2012, 17:53:57 »
Minos Uygarlığı
Stylianos Alexiou

Ege dünyasında prehistorik çağlardan sonra başlayan Bronz Çağı büyük uygarlıkların beşiği olmuştur. M.Ö. 2600'lerde Girit Adası'nda gelişmeye başlayan Minos Uygarlığı, özellikle M.Ö. 2. binde sanat ve kültür düzeyi yüksek, barış ve refah içinde bir dönemi simgeler. Eski Yunan uygarlığının öncüsü niteliğindeki Minos uygarlığı, Sir Arthur Evans'ın Knossos Sarayı'nı tanıtmasıyla tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmiştir. Bugün arkeolojinin başlıbaşına bir dalı olan Girit arkeolojisi ve onun önemli bir bölümünü oluşturan Minos uygarlığı konusunda ülkemizde yayınlanmış eser azdır. Konuya ve malzemeye hakim bir "Minos Arkeoloğu" olan Prof. Dr. S. Alexiou'nun kaleme aldığı bu özlü eser 20 yıldır güncelliğini yitirmemiş ve İngilizce, Almanca, Fransızca dillerine de çevrilmiştir.
midena pro tou telous makarize